komendy dla psa

Komendy dla psa – o porozumieniu

Co jakiś czas słyszymy o wzbudzających trwogę zdarzeniach: oto agresywny pies pogryzł człowieka, niejednokrotnie dziecko, i przychodzi nam do głowy, że te psy to bardzo niebezpieczne stworzenia. Co rusz powstaje jakaś samozwańcza lista niebezpiecznych ras. Były już na niej rottweilery, owczarki niemieckie czy bullteriery. Jednak kynolodzy są zgodni: to nie rasa psa decyduje o jego zachowaniu, a relacja właściciel-pies. To od tego jak wychowamy psa, jakie komendy dla psa staną się jego drogowskazami zależy, czy zareaguje on gwałtownie w sytuacji zagrożenia i niepewności.

Czas, żeby się zgrać

Komendy dla psa pomagają zwierzęciu odnaleźć się w chwili, kiedy traci kontrolę nad sytuacją. Dlatego każdy właściciel psa powinien uznać, że szkolenie pupila jest nie tylko kwestią wygody ale przede wszystkim bezpieczeństwa – pana, psa i osób postronnych.

wychowanie psa

Samodzielne wyszkolenie psa jest możliwe, ale pod warunkiem, że wiemy jak się do tego zabrać. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej nie eksperymentować i oddać psa na fachowe szkolenie. Trening zawsze wymaga spokoju, cierpliwości i systematyczności. Najważniejsze, żeby pies miał z tobą kontakt wzrokowy, a ty żebyś dokładnie wiedział do czego zmierzasz. Dobrze ułożony pies nie będzie agresywny, a ty zawsze będziesz go w stanie go przywołać do porządku.

Im wcześniej rozpocznie się tresurę psa, tym prędzej ułożą się domowe relacje ludzko-zwierzęce. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że aklimatyzacja psa czy kota w nowej rodzinie przypomina aklimatyzację niemowlęcia. Trzeba czasu i cierpliwości, żeby się zgrać.

 

Jeśli jesteście zwolennikami tezy, że „grzeczny pies” to takie samo bezsensowne sformułowanie jak „grzeczne dziecko”, koniecznie pamiętajcie o tym, że wszystko jest kwestią dobrze ustawionych relacji. Tresura, czy jak wolicie wychowanie, psa to proces, któremu warto poświęcić wiele uwagi. Efekty są spektakularne i długofalowe. Odpowiednie komendy dla psa, umiejętne ustawienie treningów oraz anielska cierpliwość na pewno sprawią, że nie będziemy bali się, iż nasz pupil będzie kiedykolwiek niebezpieczny dla ludzi.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły