Czy w ogóle warto brać udział w konkursach, kiedy człowiek uważa się za artystę? Kiedy odżegnuje się od rzemieślniczej poprawności i chce czegoś więcej? Wszystko zależy od rangi konkursu i od organizatora. Rzeczywiście, często odnieść można wrażenie, że konkurs to pic na wodę – zanim się jeszcze na dobre rozkręci, już wiadomo, kto jest faworytem. Bywa, że konkurs jest nim tylko z nazwy, ale nie jest to przecież żelazna zasada. Na szczęście społeczność internetowa rządzi się nieco innymi prawami niż wąskie gremia analogowe organizujące konkursy „dla swoich”. I wybranych.
Konkursy fotograficzne to jedne z najczęściej pojawiających się konkursów internetowych. Jedną z największych zalet jest w tym przypadku bezstronność, możliwość poddania pracy ocenie zarówno przez branżowe jury jak i zwykłych internautów. Konieczność wypełnienia formularza konkursowego online oraz przesłania prać taką samą drogą gwarantują, że po drodze nie ma żadnej nieoficjalnej preselekcji. Konkurs jest demokratyczny tak jak demokratyczna jest sieć.
Trudności z wyborem
Wybranie jednego zdjęcia na konkurs fotograficzny to dla fotografa nie lada wyzwanie. Jak spośród wielu ujęć wybrać to jedno, które przekona do nas jury? Czym się kierować? Jeśli fotografia jest sztuką przyszpilania emocji, to czy wystarczy, że zdjęcie będzie doskonałe technicznie? Wątpliwości jest zawsze sporo. Na szczęście konkurs zawsze ma swój regulamin, dzięki któremu udaje nam się zawęzić teren poszukiwań i – z bólem, bo z bólem – odrzucić zdjęcia ważne dla nas, ale niekoniecznie spełniające wymogi konkursu.
Na pewno warto śledzić konkurs fotograficzny na „Najlepszą pracę domową” organizowany przez https://www.szerokikadr.pl/. Zadaniem jest zrobienie fotografii na zadany temat. To prawdziwe wyzwanie, bo wymaga od fotografa wyjścia poza swoje ulubione motywy i schematy. Jedni lubią robić zdjęcia na temat, inni czują się takim podejściem ograniczeni. Jednak fotograf powinien być przygotowany na każdą okoliczność. Praca domowa z narzuconym tematem wymusza kreatywność, myślenie metaforami, szukanie nieoczywistych plenerów czy modeli.
Tak, warto brać udział w konkursach fotograficznych, o których informacje znajdujemy w sieci.