Kupować więcej, płacić mniej – jak to możliwe?

Kupować więcej, płacić mniej - jak to możliwe?

Jeżeli nasze wydatki są zbyt duże, powinniśmy nauczyć się oszczędzać. Nie oznacza to, że musimy „zaciskać pasa”. Wystarczy, że przeanalizujemy swoje wydatki i nauczymy się kupować mądrzej. Pomocne będzie zapoznanie się z popularnymi chwytami marketingowymi, a także nauczenie się korzystania z gazetek promocyjnych.

Nie musimy niczego sobie odmawiać

Osoby, które nie chcą nawet słyszeć o oszczędzaniu myślą często, że jedynym sposobem na odłożenie pieniędzy jest rezygnowanie z ulubionych produktów. Nie jest to prawdą. Zbyt duże wydatki są spowodowane zazwyczaj niewłaściwymi decyzjami zakupowymi. Jeżeli nauczymy się kupować mądrze, będziemy mogli zaopatrzyć się we wszystko co jest nam niezbędne, a zapłacimy mniej niż dotychczas.

Analiza naszych wydatków

Należy zdawać sobie sprawę, że osoby, które wydają za dużo, zazwyczaj nie są świadome wszystkich swoich zakupów. Gdybyśmy wieczorem poprosili je o wynotowanie wszystkich zakupów danego dnia, z dużym prawdopodobieństwem zapomniałyby o wielu pozycjach. Jeżeli chcemy nauczyć się oszczędzać, powinniśmy zapisywać wszystkie swoje wydatki. Niczego nie pomijajmy. Po kilku dniach zauważymy, że marnujemy pieniądze na rzeczy, które są nam całkowicie zbędne.

Jak manipulują nami sklepy?

Osoby, które panują nad swoim budżetem są świadome sztuczek marketingowych, które są stosowane w wielu sklepach. Jednym ze sposobów na skłonienie nas do większych zakupów są ceny zakończone na 99 gr. Choć różnica jednego grosza wydaje się nieznacząca, w rzeczywistości dla naszego mózgu może być decydująca. Badania pokazują, że chętniej sięgamy po produkt, który kosztuje 2,99 zł niż 3 zł, gdyż ten pierwszy wydaje się nam tańszy.

Produkty, których sklep chce się pozbyć najbardziej znajdują się na linii naszego wzroku, co sprawia, że sięgamy po nie najchętniej. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że korzystniejsze cenowo produkty często znajdują się w mniej strategicznych lokalizacjach.

Uważajmy również na słodycze i przekąski przy kasach – znajdują się tam nie bez przyczyny. Gdy stoimy w kolejce i się niecierpliwimy, jesteśmy bardziej skłonni sięgnąć po batonika, który poprawi nam humor.

Sprawdzone sposoby na oszczędności

Jedną z najważniejszych rzeczy, których musimy się nauczyć, jeżeli chcemy wydawać mniej jest planowanie. Dzięki tworzeniu list mamy szansę zaplanować zakup najbardziej potrzebnych produktów. Dodatkowo z listą w dłoni jesteśmy bardziej odporni na chwyty marketingowe. Jeżeli czujemy, że nawet lista zakupów nie jest w stanie powstrzymać nas od impulsywnego kupowania, zabierzmy ze sobą jedynie odliczoną kwotę pieniędzy. Jeszcze będąc w domu sprawdźmy ile kosztują interesujące nas produkty. Dzięki gazetkom promocyjnym Dino możemy kupić część produktów w promocyjnych cenach. Następnie policzmy jaka kwota jest nam niezbędna do zapłacenia za zakupy. Możemy zapłacić gotówką lub kartą, na której znajdują się jedynie odliczone środki. Zrezygnujmy natomiast z kart kredytowych, które sprzyjają zadłużaniu się.

Co jeszcze możemy zrobić, żeby płacić mniej?

Skutecznym sposobem na uniknięcie impulsywnych zakupów jest najedzenie się przed wyjściem do sklepu. Jeżeli jesteśmy głodni, zapach pieczonego kurczaka lub świeżego pieczywa będzie trudny do zniesienia. Dobrą praktyką jest słuchanie podczas zakupów swojej własnej muzyki (najlepiej dynamicznej, która ułatwi nam szybsze zrobienie zakupów). Warto zdawać sobie sprawę, że muzyka odtwarzana w sklepach nie jest przypadkowa – jej celem jest skłonienie klientów do dłuższych i większych zakupów.

Pamiętajmy, że produkty najdroższe nie zawsze charakteryzują się najwyższą jakością. Oczywiste jest, że chcemy jeść najlepszą żywność, jednak cena nie może być jedynym wyznacznikiem jakości. Koniecznie przeczytajmy skład produktu, sprawdźmy, czy posiada on odpowiednie certyfikaty, czy jest ekologiczny. Warto jest korzystać z marek własnych, czyli takich, które są oznaczone logo sklepu. Często są one znacznie tańsze od produktów renomowanych firm, a ich jakość w wielu wypadkach jest bardzo wysoka (nie zawsze, ale zdecydowanie warto jest wypróbować takie produkty).

Polecane w serwisie

Popularne artykuły