Lampa UV-C LED w oczyszczaczu powietrza Vestfrost – czy to bezpieczne?

czyste powietrzeNie trudno dziś znaleźć na rynku oczyszczacze powietrza z lampą UV, choć ten sposób filtracji nie jest tak często stosowany w tego typu urządzeniach, w połączeniu z innymi filtrami, stanowi skuteczna metodę do walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Oczyszczacze powietrza z lampą UV- kwestie bezpieczeństwa

Sterylizacja z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego, to metoda znana nie od dziś. Urządzenia z lampą UV znajdują zastosowanie w medycynie, czy kosmetologii, a także jak widać na przykładzie VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz, również w oczyszczaczach powietrza.

Pojawia się jednak pewna wątpliwość co do bezpieczeństwa tego typu metody. Dlaczego i czy jest słuszna? Promieniowanie ultrafioletowe, działające bezpośrednio jest szkodliwe dla organizmu, jednak jest to w głównej mierze zależne od długości fali. Warto zauważyć, że zastosowane w chociażby VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz, promieniowanie UV-C, to promieniowanie, które naturalnie nie występuje na ziemi, wynika z działalności człowieka, a długość fal w przypadku UVC to długość sprowadzona do 200 nm-280 nm, co sprawa, że nie naraża organizmów żywych na niebezpieczeństwo, ponieważ tego typu promieniowanie jest silnie wchłanianie przez powietrze. Idąc tym tokiem, stwierdzić można, że oczyszczacze powietrza z lampą UV-C, takie jak VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz, nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Dodatkowo warto dodać, że proces zachodzi wewnątrz oczyszczacza, czyli w zasadzie nie jesteśmy narażeni na bezpośrednie oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego.

Oczyszczacze powietrza marki Vestfrost- który do dużych powierzchni?

Vestfrost duński producent oczyszczaczy powietrza z lampą UV, spod swoich skrzydeł wypuścił 3 modele. Który z nich będzie najlepszy do dużych powierzchni? Najlepiej na dużych, a nawet bardzo dużych powierzchniach sprawdzi się największy model VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz powietrza z lampą UV, którego powierzchnia oczyszczania wynosi 80m2, natomiast wydajność to aż 620 m3/h. We wnętrzu oczyszczacza poza lampa UV znajduje się: filtr wstępny, węglowy, HEPA oraz jonizator. Sama lampa UV nie byłaby w stanie wyeliminować zanieczyszczeń, jednak w połączeniu z innymi metodami filtracji tworzy bardzo skuteczne urządzenie.

Co jeszcze wyróżnia VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz z lampą UV

Cicha praca i możliwość ustawienia trybu nocnego, dzięki czemu może pracować także w nocy, nie przeszkadzając śpiącym domownikom. Możliwość sterowania przy pomocy aplikacji mobilnej, ciekawy kształt i blokada rodzicielska, co stanowi doskonałą ochronę, dzięki czemu bez obaw umieścimy oczyszczacz także w pokoju dziecięcym. VESTFROST VP-A1S70WH to jednak urządzenie o dużej powierzchni oczyszczania dlatego zastosowanie znajdzie również w biurach, przychodniach lekarskich, czy salach przedszkolnych. Przy tak dużych pomieszczeniach warto zwracać uwagę na takie parametry jak wydajność i powierzchni oczyszczania.

Podsumowanie

Oczyszczacze powietrza z lampą UV nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ponieważ zastosowana w nich wiązka UV-C jest na tyle krótka, że jej działanie nie jest dla nas szkodliwe, w przypadku oczyszczaczy powietrza z lampą UV nie jesteśmy także wystawieni na bezpośrednie działanie wiązki. Cieszącym się dużą popularnością oczyszczaczem powietrza, który świetnie sprawdzi się na dużej powierzchni jest jeden z 3 modeli od Vestfrost- VESTFROST VP-A1S70WH oczyszczacz, dostępny w profesjonalnych sklepach.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl

Dodaj komentarz