Początek wiosny wiąże się z częstszymi zachorowaniami na grypę oraz infekcje grypopodobne. Kupując leki bez recepty musimy pamiętać, że nazwy handlowe leków nie mogą być jedynym wskaźnikiem naszego wyboru. W lekach o różnych nazwach ukrywają się te same substancje czynne, których nadmiar na pewno będzie dla organizmu szkodliwy. Zażywanie nadmiaru lekarstw na przeziębienie może skutkować nawet uszkodzeniem wątroby.
Domowa apteczka na pewno zawiera leki na przeziębienie, które zostały z poprzednich zakupów. Mamy bowiem zwyczaj gromadzenia lekarstw, które zostają, kiedy wracamy do zdrowia. Resztki syropów i tabletek przechowujemy do końca ich daty przydatności do użycia. I, niestety, wracamy do nich, kiedy znów zachorujemy.
Dlaczego niestety? Bo jednocześnie kupujemy kolejne, nowe specyfiki łącząc ich zażywanie z tymi, które kiedyś okazały się skuteczne. To najprostsza droga do tego, żeby nieświadomie zapodać sobie nadmiar chemii, która zamiast zadziałać leczniczo, zadziała ze szkodą dla organizmu.
Dla dobra domowej apteczki wskazane jest usuwanie resztek leków. Porządki w apteczce powinno się robić tak często jak to możliwe. Często jest tak, że nie pamiętamy już nawet w jakich okolicznościach dane lekarstwo okazało się skuteczne. Jeśli kilku członków rodziny korzysta z różnych specyfików i każdy gromadzi resztki, w apteczce panuje chaos. Warto przyjąć zasadę, że resztki leków usuwamy, a napoczęte opakowania dokładnie datujemy – niektóre preparaty można zażywać określony czas po otwarciu, a nadrukowana na pudełku czy blistrze data ważności dotyczy leku w opakowaniu fabrycznym.
Wydaje się, że najrozsądniej byłoby każdą infekcję przetrwać na innych lekach. Leki na przeziębienie nie są drogie, nie warto więc ich chomikować. Dobrze zaopatrzona apteczka nie jest przechowalnią resztek. Mamy w niej materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe oraz specyfiki pierwszej potrzeby. Leki mukolityczne, przeciwkaszlowe czy antywirusowe kupujemy na receptę albo bez – na zalecenie lekarza i zużywamy w zaleconym terminie.
Równie ważne jak dbałość o zawartość apteczki, jest trzymanie jej z dala od dzieci. Nie ma nic gorszego, niż leki na przeziębienie, które wpadły w niepowołane ręce…