Listwa przepięciowa – jak działa, dlaczego warto?

W każdym domu znajduje się przynajmniej kilkanaście urządzeń zasilanych prądem. Przynajmniej kilka z nich jest podpięte do sieci na stałe – na przykład lodówka, telewizor, zmywarka czy kuchenka. Do tego na co dzień korzystamy z innych urządzeń działających na prąd, jak chociażby czajnik elektryczny, suszarka czy prostownica do włosów, ładowarki do telefonów, laptopów itd. W efekcie często sieć w naszym domu jest przeciążona, gdyż nie zdając sobie z tego sprawy, podłączamy do niej zbyt dużo urządzeń naraz. Jak rozwiązać ten problem i w bezpieczny sposób uporządkować nasze elektryczne sprzęty? Z pomocą przychodzi listwa przepięciowa.

Listwa przepięciowa – co to takiego?

Listwa przepięciowa to jeden z rodzajów popularnie nazywanych przedłużaczy. Ich zadaniem jest udostępnienie nam większej ilości gniazdek, co z kolei umożliwia nam podpięcie wielu urządzeń do jednego gniazdka w ścianie. Zastosowanie zwykłej listwy zasilającej może jednak spowodować gwałtowne skoki i spadki energii elektrycznej, co może zniszczyć nasze urządzenia. Aby temu zapobiec, warto skorzystać z listew przepięciowych. Listwa przepięciowa działa na podobnej zasadzie, co listwa zasilająca, niemniej posiada kilka dodatkowych, zabezpieczających funkcji, niwelujących skoki napięcia. W chwili, gdy napięcie rośnie, listwa automatycznie odcina dopływ prądu, chroniąc podłączony do niej sprzęt przed tak zwanym „spaleniem”. Do takiej sytuacji może dojść na przykład podczas burzy albo awarii sieci. Niby nie dochodzi do nich często, a jednak się zdarza, a starty mogą być ogromne. Dlatego warto wyposażyć się w listwy przepięciowe, gdy korzystamy z wielu urządzeń zasilanych prądem naraz.

Rodzaje listew przepięciowych i zasilających

Na rynku możemy znaleźć listwy przepięciowe o różnych dodatkowych funkcjach, dzięki czemu możemy je dobrać pod swoje potrzeby. Oto najpopularniejsze rodzaje:

  • Listwa antyprzepięciowa z warystorem – w chwili awarii warystor jest w stanie pochłonąć nadwyżkę napięcia i odłączyć sprzęt od prądu. Zadziała błyskawicznie nawet przy bardzo dużych skokach napięcia.
  • Listwa z diodami transilowymi – działa na podobnej zasadzie, co listwa z warystorem. Diody mają dość krótki czas reakcji, dlatego równie skutecznie ochronią sprzęt przed zniszczeniem na wypadek awarii sieci.
  • Listwa filtrująca – listwa działa na podobnej zasadzie, co zwykła zasilająca, niemniej posiada funkcję odłączania od sieci uszkodzonych urządzeń, by nie zakłócały pracy pozostałych. W przeciwieństwie do listwy przepięciowej, nie ochroni przed uszkodzeniem urządzeń, ale odłączy od sieci już uszkodzone.
  • Listwa z bezpiecznikiem topikowym – zapewnia nieco słabszą ochronę. W momencie nadwyżki napięcia zastosowane bezpieczniki stapiają się i odcinają prąd.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie listwy przepięciowej?

Szukając odpowiedniego modelu listwy, weźmy pod uwagę:

  • zdolność pochłaniania nadmiaru energii – minimum 400 J;
  • czas reakcji – im krótszy, tym lepiej;
  • dopuszczalne obciążenie – im większe, tym lepiej;
  • maksymalny prąd impulsu – minimum 6,5 kA;
  • ilość dostępnych gniazdek – istnieją listwy, które mają ich aż 12;
  • filtry RFI/EMI – zabezpieczenia eliminujące zakłócenia z fal radiowych lub elektromagnetycznych;
  • wbudowany wyłącznik;
  • zabezpieczenia przed dziećmi – np. specjalne osłonki w gniazdkach;
  • jakość użytych materiałów do wykonania listwy.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły