jakie mieszkanie wybrac

Mieszkanie z loggią czy balkonem – co wybrać?

Balkon lub loggia to kilka dodatkowych metrów do zagospodarowania. Można tu urządzić prawdziwą strefę odpoczynku i relaksu, zwłaszcza że rozwiązania w dziedzinie aranżacji tego typu pomieszczeń są praktycznie nieograniczone. Szukając mieszkania, warto zatem również pomyśleć nad tym, co będzie dla nas lepsze – mieszkanie z loggią, czy może jednak z balkonem.

Zainteresowanie nieruchomościami z rynku pierwotnego ani na chwilę nie wyhamowuje. Coraz więcej osób szuka dla siebie i swoich bliskich przytulnych czterech ścian w nowoczesnym budownictwie typu mieszkania deweloperskie w Szczecinie, za których budowę odpowiada firma Gryf Development. Oprócz warunków panujących w środku mieszkania duże też znaczenie ma dodatkowe pomieszczenie, czasami niesłusznie bagatelizowane, a które może znacznie umilić codzienne funkcjonowanie.

Balkon to otwarte przedłużenie mieszkania. Ma ono formę nadwieszoną, czyli wystającą poza fasadę budynku. Jest to zewnętrzna część bryły, której balustrada ogranicza się głównie do funkcji ochronnej. Loggia jest natomiast wnęką w obrębie fasady budynku, oddzieloną drzwiami i oknami od innych części lokalu. To, że nie jest elementem nadwieszonym, można łatwo zauważyć, przyglądając się obiektowi od strony zewnętrznej. Może być zaaranżowana zarówno w formie otwartej, jak i zamkniętej, przeszklonej. W ramach niektórych umów deweloperskich loggia w przeciwieństwie do balkonu wchodzi w skład metrażu.

To, na jaki wariant warto się zdecydować, zależy od kilku czynników, takich jak:

  • położenie lokalu – jeśli mieszkanie zlokalizowane jest od strony zachodniej, balkon jest dobrą opcją, gdyż zapewnia większy dopływ ciepła. Loggia w tym wypadku „ochłodzi” mieszkanie ograniczając do niego dostęp promieni słonecznych,
  • posiadanie ogródka – jeśli mieszkanie jest na parterze z dostępem do ogródka, balkon jest wystarczającym rozwiązaniem
  • własna wygoda – loggia to więcej przestrzeni, a więc i więcej możliwości pod kątem aranżacyjnym.

 

Ponadto jak mówi pracownik Gryf Development: Na korzyść loggii przemawia fakt, że jest to pomieszczenie kryte. Można więc bez obaw przechowywać w niej rowery lub inne akcesoria bez ryzyka ich uszkodzenia w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Z drugiej strony balkon, który nie ma zadaszenia, wpływa na lepsze nasłonecznienie mieszkania.

Jak widać, wybór nie jest oczywisty. Jedno jest pewne zarówno loggia, jak i balkon to miejsca, gdzie odpoczniesz po ciężkim i pracowitym dniu.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły