Brukowane kostki do ścieżek ogrodowych lub podjazdów to dziś nie tylko sposób na wytyczenie wygodnej nawierzchni, ale także tworzenie efektownej ozdoby posesji. Zarówno naturalne kamienie, jak i ich imitacje umożliwiają układanie bardzo trwałych i pięknie wyglądających ścieżek, stopni, tarasów, np. w formie mozaik. W jaki sposób tworzy się wzór mozaiki i na co zwracać szczególną uwagę przy ich układaniu?
Jak powstają mozaiki ogrodowe?
Wzór mozaiki może powstać z jednego rodzaju kamienia, poprzez różnicowanie faktur i wielkości kostek, a także różne kierunki układania. Mozaikę można także uzyskać łącząc różne rodzaje kamieni i kostek brukowych i w ten sposób uzyskać kolorowy wzór. Istnieje wiele barw, kształtów, rodzajów wykończenia: przełupane, cięte, płomieniowane (o charakterystycznej powierzchni powstającej za pomocą palnika), groszkowane, szlifowane (gładkie lub błyszczące). Mozaikę można uzyskać poprzez łączenie abstrakcyjnych linii, plam, rytmicznych kompozycji, ułożenie motywów roślinnych, zwierzęcych, marynistycznych. W układaniu najważniejszy jest pomysł, a możliwości jakie dają nowoczesne produkty do budowania nawierzchni są niemal nieograniczone. W każdym przypadku, należy jednak najpierw wykonać szkice i plany. Można także przygotować projekty mozaiki w odpowiedniej skali lub namalować wzór sprayem na podbudowie.
Praktyczne wskazówki o których warto pamiętać, układając mozaikę z kostki brukowej lub kamienia
Pamiętajmy, że mozaika nie musi być ułożona na idealnie gładkiej płaszczyźnie. Jej powierzchnię można lekko pofalować. Ważne jest tylko, aby nie powstały zagłębienia bez odpływu, w których będzie mogła gromadzić się woda.
Wielkość elementów tworzących nawierzchnię musi być dostosowana do przewidywanego obciążenia – ciężaru i prędkości przemieszczających się pojazdów oraz nośności gruntu i podbudowy. Jeśli po bruku będą przemieszczać się duże samochody, konieczne jest zastosowanie większych kostek.
Mocniejszą podbudowę albo większe elementy trzeba kłaść tam, gdzie pojazdy będą wykonywały manewry i poruszały się po łukach, ponieważ wtedy na kostkę działa dodatkowa odśrodkowa siła. Kiedy koła pojazdów skręcają, kostka jest wyważana.
Ułożona nawierzchnia będzie cały czas pracować. Kostki, które posiadają kształt klina umieszcza się większa podstawą do dołu, w przeciwnym razie mogą zostać wypchnięte przez sąsiednie elementy.
Tam, gdzie nawierzchnia mocno zmienia swoje nachylenie, będą tworzyć się załamania. Z tego powodu w tych miejscach konieczne jest zastosowanie dużych i dobrze osadzonych elementów, np. krawężników lub większych kostek.
Większe wypukłości, np. wybrzuszenia podłoża, będą wymagać nie tylko odpowiedniej podbudowy, ale zaprawy cementowej.
Wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz różnorodny wygląd to właściwości nowoczesnych kostek i płyt brukowych, które dają prawie nieograniczone możliwości w tworzeniu ścieżek ogrodowych. Z ich pomocą można także stworzyć piękne mozaiki – ogrodowe dzieła sztuki, które przetrwają dziesiątki lat.