aspiryna

Na co jest aspiryna?

Gdyby zapytać dzisiejszych czterdziestolatków, na co jest aspiryna, pewnie część z nich odpowiedziałaby, że na wszystko. To pokolenie pamięta z dzieciństwa polopirynę S w niebieskich blistrach, którą mama rozpuszczała na łyżeczce w odrobinie wody. Nikt wtedy nie zwracał uwagi na to, że kwas acetylosalicylowy – to składnik czynny każdego preparatu nazywanego polopiryna czy aspiryną – nie powinien być podawany dzieciom poniżej dwunastego roku życia. Polopiryna S oraz rutinoscorbin to był żelazny zestaw każdego chorującego małolata. Kto miał rodzinę zagranicą, słał prośby o przysłanie aspiryny bayerowskej. Aspirin® firmy Bayer – na ból, gorączkę i przeziębienie – to był powiew zachodniego świata: od samego patrzenia na blister w kolorze zielonym robiło się lepiej, choć przecież był to ten sam kwas…

A potem z tych małolatów wyrosło kolejne pokolenie rodziców i okazało się, że obecnie mluchy traktuje się głównie paracetamolem albo ibuprofenem, a aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, ma o wiele więcej zastosowań, niż tylko pacyfikacja infekcji górnych dróg oddechowych.

Aspiryna i serce

Nie do przecenienia jest rola aspiryny w zapobieganiu zawałom i rozwojowi choroby wieńcowej. Posłuchajcie sami:

 

Nie dziwi więc, że kiedy wchodzicie do apteki, Aspirin® firmy Bayer – na ból, gorączkę i przeziębienie – stacjonuje także, często pod inną nazwą handlową, często z dopiskiem cardio – na półce z lekami dla osób stosujących profilaktykę przeciwmiażdżycową.

Aspiryna na ból, gorączkę, przeziębienie

Oczywiście Aspirin® firmy Bayer na ból, gorączkę i przeziębienie nadal działa skutecznie. W tej materii nic się nie zmieniło.

na co jest aspiryna

Kwas acetylosalicylowy pomaga osobom z wysoką temperaturą, bólami mięśniowo-stawowymi, niezbyt silnymi objawami przeziębienia czy napadami migreny. Trzeba jednak liczyć się z tym, że – jak w przypadku każdego leku przeciwbólowo-przeciwzapalnego – aspiryna może wywołać reakcję uczuleniową.

I jeszcze jedno. Dziś możemy wybrać postać farmaceutyczną aspiryny. Dostępne są preparaty w postaci tabletek po połknięcia lub rozpuszczenia i saszetek z proszkiem rozpuszczanym w wodzie. Mamy aspirynę rozpuszczającą się dopiero w jelitach, co jest dobrą opcją dla wrzodowców. Aspirin® firmy Bayer – na ból, gorączkę i przeziębienie: czasy się zmieniają, dobre leki pozostają.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły