podróż z psem

Na wakacje z psem

Jeszcze do niedawna znalezienie pensjonatu lub hotelu przyjaznego psom graniczyło z cudem. Dzisiaj nie ma już z problemu z tego rodzaju usługami, ale świadomość właścicieli psów, że także podróż z psem wymaga specjalnych przygotowań wciąż jest niska. Gdyby nie to, nie słyszelibyśmy co roku o psach pozostawianych w upał w samochodzie, czy podróżujących godzinami bez postoju.

Jak zapewnić psu komfort w podróży?

jak podróżować z psem

  • dobrze wywietrz samochód i przez całą drogę dbaj o napływ świeżego powietrza
  • nie dopuszczaj do powstania przeciągu, nie pozwalaj psu wystawiać głowy za okno – łatwo złapać zapalenie ucha
  • nie przewoź psa luzem – kup specjalne szelki albo transporter; jeśli podróżujesz z bardzo dużym psem, przyda się kratka  w samochodzie, żeby pies miał cały bagażnik do dyspozycji albo obszerna klatka, którą do niego wstawisz
  • rób postoje, daj się psu wybiegać oraz napić – jeśli karma, to raczej sucha
  • jeśli pies źle znosi podróż, daj mu wskazane przez weterynarza środki uspokajające

Jakie obowiązki ciążą na właścicielu psa, gdy ruszacie zagranicę?

wakacje z psem

Jeśli marzy wam się wyjazd nad ciepłe morze albo do słynnych europejskich stolic, należy przyjrzeć się wymaganiom jakie stawia dane państwo i zwrócić szczególną uwagę na ewentualne badania czy dodatkową profilaktykę uprawniającą psa do wyjazdu. Obostrzenia mogą być bardzo szczegółowe, np. mogą dotyczyć konkretnych substancji, jakie powinie zawierać lek odrobaczający. Ponieważ przepisy mogą ulegać zmianom i są często aktualizowane, przed każdą podróżą warto skontaktować się z ambasadą, albo chociaz poszukać w sieci najnowszych wytycznych.

Ogólne zasady dotyczące podróżowania zwierząt to:

  1. muszą być zidentyfikowane za pomocą mikroczipu
  2. muszą posiadać paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii
  3. muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie (data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data implantacji mikroczipu i wystawienia paszportu) minimum 21 dni przed wyjazdem

Warto  zadbać o wszelkie sprawy związane z przygotowaniem psa do podróży ze stosownym wyprzedzeniem. Tylko wtedy wakacje z czworonogiem będą spokojne i komfortowe.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły