Nowa piramida zdrowego żywienia

Najpierw ją zobaczmy: wgląda tak –

 

zdrowe odżywanie piramida

Najważniejszy w codziennej diecie jest… ruch! Na nic najzdrowsza nawet dieta, jeśli w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym nie będziemy wspomagać się codzienną, co najmniej trzydziestominutową dawką aktywności fizycznej.

O czym jeszcze pamiętać?

Co zamiast? Zioła!

  • Oprócz biegania i wody tankowania stawiamy na surowe warzywa i owoce – zajmują one miejsce dotychczas zarezerwowane dla produktów zbożowych. Warzyw jemy więcej, owoców mniej (cukier!). Ważne, żeby były świeże i dobrej jakości. Warzywa i owoce powinny stanowić połowę tego, co jemy! Proporcje? 3/4 warzyw plus 1/4 owoców.
  • Produkty zbożowe pełnoziarniste powędrowały piętro wyżej. Warto jeść ich nieco mniej, niż dotychczas. Na tym samym piętrze ulokowano tłuszcze – nareszcie uwzględniono tłuszcze dobre i złe! Oczywiście wybieramy dobre: oliwa z oliwek czy… awokado – tak, tłuszcze zwierzęce – niekoniecznie.

ruch to zdrowie

  • Wracamy do mleka oraz jego przetworów: jogurtów, kefirów.
  • Pamiętamy o orzechach!

Na cenzurowanym pozostaje czerwone mięso. Powinniśmy się ograniczyć do kliku razy w miesiącu, czyli… opcja ze schabowym w niedzielę okazuje się słuszna. Pod warunkiem, że tylko w niedzielę – mamy w miesiącu cztery i cztery kotlety to w sam raz.

Oczywiście nowa piramida zdrowego żywienia opublikowana przez Instytut Żywności i Żywienia nie jest jedyną próbą usystematyzowania naszych jadłospisów – znajdziecie także w sieci inne wytyczne, ale tym, co cieszy najbardziej jest fakt, że zwrócono uwagę na kwestie kluczowe: aktywność fizyczną, potrzebę picia wody oraz ograniczenia soli i cukru.

Dodaj komentarz