Nowy Ford Focus

Nowy Ford Focus – silny charakter i bezpieczeństwo

Nowy Ford Focus
Fot. Ford

Czy po ponad dwudziestu latach na rynku, nowy Ford Focus jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Okazuje się, że jak najbardziej, bo jego „długi staż” przełożył się na doświadczenie, którego innym markom może brakować. Najciekawsze w nowym modelu jest to, że ma on znacznie więcej charakteru, niż można podejrzewać, a dodatkowo, objawia go pod zupełnie różnymi postaciami.

Czym różni się obecna, czwarta już generacja Forda Focusa, od poprzednich? Cóż, żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba spojrzeć w przeszłość. Tak przynajmniej podpowiadałaby logika, ale w przypadku akurat tego modelu, postawiono na coś zupełnie innego. Radykalnie przeprojektowano samochód, nie zostawiając nic z poprzednich generacji, ale za to uwzględniając opinie osób, które mają najwięcej na temat pojazdu do powiedzenia. Chodzi o klientów.

Nowy Ford Focus

Oczywiście nowy Ford Focus jest wizualnie podobny do swoich poprzedników, ale wersja, która znalazła się na rynku w 2018 roku, wyróżnia się na tle sobie podobnych. Przede wszystkim tym, że została oparta na zupełnie nowej platformie, która ma zapewnić większe bezpieczeństwo pasażerom samochodu. Nowa platforma sprawiła także, że samo wnętrze pojazdu jest przestronniejsze, niż dotychczas, zachowując jednocześnie zbliżone rozmiary całego pojazdu do jego poprzedników. Z zewnątrz Focus prezentuje się równie nowocześnie, co wewnątrz.

Zmiany widać w grillu, który na pierwszy rzut oka może wydawać się masywny, ale to tylko złudzenie. Po bliższym przyjrzeniu się linii nadwozia widzimy, że został on doskonale wkomponowany i sprawia, że cała linia nadwozia nabiera „drapieżnego” wyglądu. Samochód sprawia tym samym wrażenie bardziej dynamicznego i nowocześniejszego, a jednocześnie wpisuje się w obowiązujące na światowych rynkach trendy w projektowaniu. Wrażenie robi także przedłużony przód, który wraz z innym rozmieszczeniem słupków sprawia, że kompakt prezentuje się zjawiskowo nie tylko podczas jazdy, ale i w momencie kiedy zobaczy się go zaparkowanego w przestrzeni miejskiej. Nowy Ford Focus pasuje bowiem do miasta, jak żaden inny model w tej klasie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nie od dziś wiadomo, że Ford jako marka, przykłada wszelkie starania, by jego pojazdy nie tylko pięknie wyglądały, ale były przede wszystkim bezpieczne. Nie inaczej jest i w tym przypadku, bo Ford Focus bezpieczeństwo ma wpisane w swoją historię. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy będzie się wybierało swoją wersje pojazdu? Wielkim plusem, szczególnie w momencie, kiedy planowana jest dłuższa trasa, będzie inteligentny tempomat. Program nie tylko potrafi utrzymać zakładaną przez kierowcę prędkość, ale i zachowuje bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu czy rozpoznaje znaki drogowe. Tempomat sprawdzi się nie tylko w trasie, ale także i w miejskim środowisku.

Nowy Ford Focus
Fot. Ford

W mieście przydadzą się także systemy pomagające w parkowaniu. Dobrze wiemy, że w metropoliach bardzo trudno znaleźć jest miejsce, gdzie da się szybko i łatwo zaparkować. Na szczęście system Active Park Assist 2 sprawia, że ta czynność będzie znacznie łatwiejsza. Jak to robi? Pomaga kierowcy w parkowaniu równoległym oraz prostopadłym poprzez przejęcie kontroli nad kierownicą. To także ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze podobnie, jak system reflektorów adaptacyjnych LED. System rozpoznający znaki drogowe oraz oceniający sytuacje na drodze, automatycznie dostosowuje nachylenie świateł do panujących warunków tak, żeby zarówno kierowca, jak i inni uczestnicy ruchu, byli bezpieczni.

Nowy Ford Focus wyposażony jest także w system monitorowania martwego pola, czyli tego fragmentu drogi, których lusterka boczne nie obejmują. Dzięki wbudowanym w lusterka diodom, kierowca zawsze będzie wiedział, czy może bezpiecznie zmienić pas. To oczywiście tylko część z funkcji, które poprawiają bezpieczeństwo na drodze, a jednocześnie czuwają nad komfortem kierującego oraz jego pasażerów.

Ford Focus Trend oraz Titanium

Oczywiście nowy Ford Focus dostępny jest w kilku wersjach tak, by klient mógł wybrać tą, która pasuje do jego potrzeb najlepiej. Wersja Trend to nic innego, jak hatchback, który jest oczywiście także najtańszą z opcji u dealera. Wersja Titanium to przede wszystkim komfort, bo mówimy tutaj o pojeździe kombi. Najwyższa jakość wykorzystanych materiałów i przestrzeń, której można pozazdrościć przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich najważniejszych funkcji. Wybierając pojazd dla siebie, warto rozważyć, który z modeli bardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Przecież nowy samochód może służyć nam „na lata”, a już szczególnie Ford, który znany jest ze swojej niezawodności.

 

Wersja sportowa

Samochód można także nabyć w wersji sportowej, czyli ST-Line. Tutaj projektanci zmienili lekko stylistykę nadwozia dodając mu więcej „pazura”, co widać szczególnie w przeprojektowanym grillu w kształcie plastra miodu. Do tego dochodzi jeszcze sportowe zawieszenie czy 17 calowe obręcze stworzone z lekkich stopów. To lekko „zadziorny” model, ale dalej wyjątkowo komfortowy i pozwalający cieszyć się z jazdy. Niezależnie od tego, który z modeli samochodu się wybierze, można mieć pewność, że nowy Ford Focus nie jeden raz zaskoczy nas swoim charakterem.

 

Polecane w serwisie

Popularne artykuły