Powszechnie znany jest stereotyp biednego i głodnego studenta, który je kanapki smarowane tylko nożem. Wiadomo, że młody, pochłonięty nauką i innymi studenckimi sprawami człowiek groszem nie śmierdzi, a potrzeby ma ogromne. Większość studentów ma znikomą wiedzę na temat oszczędzania i tyle samo oszczędności na kącie. Poniżej kilka porad jak oszczędzać na studiach.
Jak oszczędzać będąc studentem?
Analiza budżetu
Oszczędzać należy w każdym wieku, nigdy nie jest na to za późno, a im wcześniej zaczniemy odkładać pieniądze, tym lepiej. Podczas studiów mamy świetną możliwość nauczenia się oszczędnego życia i racjonalnego wydawania pieniędzy. Pierwszym krokiem jest dokłada analiza (najlepiej pisemna) budżetu, którym dysponujemy. Musimy wyszczególnić wszystkie miesięczne wydatki i wpływy. Następnie zastanowić jak zmniejszyć rachunki i koszty życia, z czego zrezygnować, a także w jaki sposób zwiększyć wpływy. Wszystkie pomysły należy zapisać, a następnie starać się wprowadzać zmiany w codziennym życiu. Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia możemy znaleźć możliwość oszczędności. Ponadto oszczędzanie jest ekologiczne i modne.
Konto oszczędnościowe
Oszczędzanie na studiach ułatwi nam założenie konta oszczędnościowego, na które regularnie będziemy wpłacać, chociażby symboliczne kwoty. Możemy ustalić stałe zlecenie wpłaty lub ustawić specjalną usługę, która będzie zaokrąglać w górę płatności kartą czy też odliczać dany procent od wypłat i przelewów wychodzących. Warto poszukać ofert oprocentowanych. Należy również pomyśleć o dodatkowych ubezpieczeniach na życie, ubezpieczeniach sprzętów itp., które w razie potrzeby będziemy mogli wykorzystać. Takie polisy dają nam poczucie bezpieczeństwa nie tylko finansowego, ale również psychicznego.
Cięcie kosztów
Poprzez cięcie kosztów rozumiemy działania, które mają obniżyć wszystkie rachunki. Każdy niezależnie od wieku może nauczyć się jak oszczędzać wodę, energię elektryczną i gaz. Należy tylko wypracować dobre nawyki np. prysznic zamiast, kąpieli w wannie, uszczelnienie kranów, zakup sprzętów energooszczędnych, gotowanie na parze, wyłączanie zbędnego oświetlenia itp. Ważne, aby przyjrzeć się swoim abonamentom, być może warto zmienić operatora, który połączy usługi i zaproponuje niższe i korzystniejsze oferty np. telewizja, telefon i Internet w jednym pakiecie. Wielu operatorów posiada specjalne oferty dla studentów, dostosowane do potrzeb młodych ludzi.
Kupuj z głową
Jak oszczędzać na studiach jeśli nie potrafimy racjonalnie wydawać pieniędzy? Niestety, jeśli wszystkie pieniądze wydamy na przyjemności różnego rodzaju, to w studenckim budżecie szybko pojawi się dziura, którą będzie trudno samodzielnie załatać. Dlatego udając się na zakupy musimy posiadać listę potrzebnych nam produktów i ściśle się jej trzymać. Warto korzystać z promocji, wyprzedaży, kont lojalnościowych itp. Kupując produkty zwracajmy też uwagę na ich jakość, dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i ubrań, butów, kosmetyków i innych sprzętów. Inwestując w jakość, a nie w ilość szybko zauważmy pozytywne zmiany w studenckim budżecie.
Studenci szukający oszczędności powinni również korzystać ze zniżek, które im przysługują zarówno w transporcie, obiektach kulturalnych i sportowych, a także w sklepach, klubach i restauracjach.
Studenckie życie kulturalne
Nie samą nauką żyje student, dlatego też powinien uczestniczyć aktywnie w wydarzeniach kulturalnych i imprezach akademickich. Posiadając studencką legitymacje można liczyć na tańsze bilety nie tylko do muzeów, teatrów czy do kina, ale również na różnego rodzaju koncerty i wejścia do klubów. Z aktualną legitymacją tańsze będą też podróże środkami komunikacji miejskiej, krajowej czy międzynarodowej.
Tanie i ładne mieszkanie
Jak żyć tanio będąc studentem bez własnego mieszkania? Z tym problemem mierzy się co roku tysiące młodych ludzi, którzy poszukują komfortowego lokum w dobrej cenie, najlepiej blisko uczelni. Wynajem mieszkania zwłaszcza w dużych miastach jest wyjątkowo drogi, dlatego najlepszym sposobem dla studentów jest wynajęcie pokoju w akademiku. Niestety liczba miejsc bywa ograniczona. Na szczęście z roku na rok powstaje coraz więcej prywatnych akademików, w których zagwarantowany jest wysoki komfort w dobrej cenie np. BaseCamp Student.
O tym jak oszczędzać na studiach dowiemy się również z artykułu: https://www.wprost.pl/zycie/10373581/jak-oszczedzac-na-studiach-porady-dla-przyszlego-zaka.html .
Cenne porady jak żyć tanio będą żakiem znajdziemy też w tym tekście: https://www.basecampstudent.com/pl/tipy/imprezy/studenckie-oszczedzanie-24-sposoby-na-to-jak-zaoszczedzic-bedac-studentem/ .