Comiesięczne opłacanie rachunków nie jest niczym przyjemnym. Szczególnie wtedy, kiedy te stają się z każdym miesiącem coraz większe. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o podwyżki cen prądu czy gazu, ale o to, że sami marnujemy wyjątkowo dużo energii. Czasem nawet o tym nie wiedząc. Co więc zrobić, żeby nie przepłacać i jak oszczędzać prąd w mieszkaniu? Oto kilka porad, które można wprowadzić w życie.
Technika poszła do przodu, a w związku z tym, w domach i mieszkaniach pojawia się coraz więcej sprzętów, które wymagają podłączenia do prądu. Jednak większość z nich nie musi być do niego podłączona przez 24 godziny na dobę, a jeżeli będzie pamiętało się o tym, by je odłączać, oszczędność pieniędzy będzie zauważalna. I to szybciej, niż można by się było spodziewać.
Jak oszczędzać prąd?
Istnieje wiele sposobów na to, jak oszczędzać prąd, a jednym z nich będzie zakup listwy z gniazdkami. Jednak nie byle jakiej, ale takiej, która wyposażona jest w specjalny przełącznik odcinający dostęp do energii elektrycznej. Takie urządzenia występują w dwóch rodzajach – z jednym przełącznikiem dla całej listwy oraz z wieloma, gdzie każdy odpowiada za konkretne gniazdo. Podłączając taką listwę np. przy telewizorze, możemy wyłączać dostęp prądu w momencie, kiedy z urządzenia się nie korzysta. Wbrew pozorom, sprzęty RTV nawet w trybie „stand by” zużywają całkiem sporo energii. Szczególnie, jeżeli jest ich więcej, niż tylko sam telewizor. Dodajmy do tego głośniki czy konsolę do gier, a wynik może być dla nas sporym zaskoczeniem.
To samo tyczy się np. laptopów. Często jest tak, że zostawiamy je podłączone do ładowania na całą noc, bo przecież nic złego się nie dzieje. Tylko że takie zachowanie skutkuje tym, że energia jest cały czas pobierana. Odłączając laptopa w momencie, kiedy będzie on już w pełni naładowany, może się przyczynić do tego, że rocznie na prądzie zaoszczędzimy około 40 złotych. W połączeniu z listwą i odcinaniem od energii nieużywanych sprzętów, oszczędności będą jeszcze większe.
Co jeszcze można zrobić?
Kolejną rzeczą, którą warto rozważyć, będzie zamiana żarówek w domu na te energooszczędne. Owszem, są one trochę droższe od zwyczajnych, ale zużywają znacznie mniej energii, a dodatkowo potrafią działać znacznie dłużej. Warto także pamiętać o tym, by gasić światło w pomieszczeniach, gdzie aktualnie się nie przebywa. Dobrze też rozmrażać częściej lodówkę, bo wtedy ta zużywa mniej energii. To małe czynności, ale jeżeli będzie się je wykonywało regularnie, nasz portfel je odczuje.