oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii

Zgaś światło! Ileż razy w ciągu dnia upominamy dzieci, żeby wyłączały zbędne punkty świetlne, bo „pracujemy już chyba tylko na rachunki”. Oczywiście nigdy nie udaje się wyegzekwować tego, żeby każda żarówka gasła natychmiast, kiedy tylko przestaje być potrzebna. Nie tędy więc droga. Oszczędzanie energii można wdrożyć w zupełnie inny sposób. Jeśli naprawdę zależy nam nam zminimalizowaniu rachunków, warto dać dzieciom spokój i podjąć pewne decyzje na dorosłym szczeblu.

Jak oszczędzać energię?

jak oszczędzać energię

  • używaj tylko nowoczesnych energooszczędnych żarówek lub żarówek LED; żarówki starego typu są już tanie jak barszcz, ale też oświetlanie nimi pomieszczeń jest drogie
  • kupuj wyłącznie urządzenia domowe wysokiej klasy energetycznej: od A w górę

klasy energrtyczne

  • wybieraj kompleksowe systemy ogrzewania
  • zwracaj uwagę na rozwiązania ekologiczne: kolektory słoneczne, pompy ciepła wykorzystujące energię z gruntu lub powietrza

Oszczędzanie energii wiąże się nie tylko z doraźnym ograniczeniem jej zużycia, ale przede wszystkim z myśleniem perspektywicznym – liczna rodzina zużywająca dużo energii musi znaleźć sposób na takie jej pozyskanie, żeby nie zachodziła konieczność przysłowiowego odrabiania zadań domowych przy świeczce. W nowo projektowanym domu od razu warto zaplanować kolektory słoneczne. Dzięki energii słonecznej kolektory przygotowują ciepłą wodę użytkową i wspomogą centralne ogrzewanie. Na takiej inwestycji zyska też  środowisko naturalne.

oszczędzanie energii

Zielono i pasywnie

Wydaje się, że w obecnych czasach, jak nigdy przedtem, musimy myśleć o oszczędzaniu energii nie tylko ze względów finansowych ale także ekologicznych. Oszczędności w zużyciu przy obecnych cenach gazu, prądu, węgla czy ropy odbiją się szybko i pozytywnie na naszym budżecie, ale także przyczynią się w określonych przypadkach – węgiel, ropa – do zniwelowania zanieczyszczeń powietrza nękających już nie tylko polskie miasta, ale także miejscowości uznawane do niedawna za uzdrowiskowe!

Zielona energia, pozyskiwana ze źródeł odnawialnych, może stać się dla każdego zainteresowanego nowoczesnymi rozwiązaniami gospodarstwa domowego, idealnym rozwiązaniem. Idea domu pasywnego, takiego, w którym liczy się maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła, jest bliska coraz większej ilości inwestorów indywidualnych.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły