Podwójna weryfikacja

Podwójna weryfikacja – czy to ważne?

Podwójna weryfikacja
Fot. PixaBay

Coraz częściej można się spotkać z informacjami, że komuś „ukradziono konto” na Facebooku czy Instagramie. To nie są odosobnione przypadki, ale na szczęście istnieją sposoby, by zabezpieczyć swoje dane w serwisach społecznościowych. Jednym z nich jest podwójna weryfikacja. Czym jest i jak działa?

To bardzo ważne, by odpowiednio zabezpieczyć swoje dane w serwisach społecznościowych. Mówimy tutaj przecież o miejscu, gdzie często udostępniane są prywatne dane (adres zamieszkania chociażby), ale także i zdjęcia czy kontakty do najbliższych nam osób. Jeżeli to wszystko wpadnie w niepowołane ręce, może dojść do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Całe szczęście da się choć częściowo zabezpieczyć przed próbami przejęcia naszego konta przez nieuprawione osoby. Co więc możemy zrobić?

Podwójna weryfikacja

Jednym z najlepszych sposobów, by się zabezpieczyć, jest podwójna weryfikacja. To nic innego, jak „upewnienie” się serwisu, gdzie chcemy się zalogować, czy to na pewno nasze działanie. Polega to na tym, że w momencie logowania (przeglądarka czy aplikacja), użytkownik dostaje także informacje na swój telefon w postaci wiadomości SMS z kodem, który musi wprowadzić w celu zalogowania się. To znacznie ogranicza możliwość przejęcia konta przez nieuprawione osoby, ponieważ wtedy one także potrzebowałyby tego kodu.

sieć
Fot. PixaBay

Podwójna weryfikacja dostępna jest zarówno na Facebooku czy Instagramie, ale także i w klientach pocztowych takich jak chociażby GMail. Opcję tą znajdziemy w menu Ustawień i polecamy z niej skorzystać. Nic oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku, czyli m.in. nie klikania w linki niewiadomego pochodzenia oraz podawania swojego loginu oraz hasła w miejscach wzbudzających nasze podejrzenia. Jeżeli to jednak zrobimy, może być już za późno, żeby odzyskać nasze dane. Wtedy można jeszcze spróbować skontaktować się z pomocą techniczną danego portalu, ale ta nie zawsze jest w stanie pomóc i przywrócić konto do pierwotnego stanu. Pamiętajmy więc o podwójnej weryfikacji, ale przede wszystkim, bądźmy ostrożni w Internecie. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły