pompki

Pompki łopatkowe – budowa, działanie i zalety

pompkiWłaściwie dobrane pompy zapewniają skuteczną pracę wielu instalacji i urządzeń. Wśród dostępnych warrantów pomp znajdują się te określane jako łopatkowe. Czym charakteryzują się pompy łopatkowe? Sprawdź najważniejsze informacje związane z ich budową, działaniem oraz zaletami ich użycia.

Jak zbudowane są pompki łopatkowe?

Urządzenia określane jako pompki łopatkowe GAREN POST są zaliczane do szerszej kategorii pomp wyporowych, które wykorzystują ruch obrotowy w celu sprawnego transportowania różnych typów mediów.

Głównym elementem składowym pompy łopatkowej są znajdujące się w jej wnętrzu ruchome łopatki. Są one umieszczone na wirniku, który z kolei zamocowany jest mimośrodowo w korpusie urządzenia.

W trakcie pracy łopatki w pompie poruszają się, najczęściej za pomocą sprężyn. Dochodzi wtedy do zbierania cieczy, a następnie do jej transportowania.

Napędem w pompach łopatkowych najczęściej jest silnik elektryczny, ale mogą one również współpracować z innymi źródłami energii, na przykład z turbinami parowymi.

Jakie zastosowanie mają pompy łopatkowe?

Szeroka gama wariantów, w jakich występują pompki łopatkowe, powoduje, że są one obecnie używane w wielu celach.

Najczęściej tego typu pompy stosowane są jako pompy próżniowe, sprężarki oraz jako pompy do przenoszenia cieczy.

Takie pompy spotykane są głównie w zakładach przemysłowych. Pozwalają one wtedy na przenoszenie różnych typów gazów czy cieczy w trakcie prowadzenia procesów technologicznych, przemysłowych.

Zalety korzystania z pomp łopatkowych

Budowa pomp łopatkowych powoduje, że pozwalają one na sprawne transportowanie mediów. Wyróżniają się one przy tym niskim poziomem awaryjności, a także wysoką efektywnością i wydajnością.

W przypadku pojawienia się awarii pompki łopatkowe są też proste i niedrogie w naprawie, dlatego są one używane w wielu firmach, aby zminimalizować koszty w razie pojawienia się problemów z ich pracą.

Warto jednocześnie wskazać, że konstrukcja, jaką mają pompki łopatkowe, jest dość delikatna i podatna na awarie, głównie wynikające z zanieczyszczenia transportowanych mediów. Właśnie dlatego polecane są one przede wszystkim do pompowania gazów, a także do używania czystymi cieczami o właściwościach samosmarujących.

Gdzie można kupić pompy łopatkowe?

Obecnie pompki łopatkowe są oferowane przez wielu producentów, między innymi renomowane firmy jak Elmo Rietschle i Thomas.

Więcej informacji dotyczących oferty pomp łopatkowych można znaleźć już teraz w internecie na stronach producentów i dystrybutorów tego typu urządzeń.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły