rabsztyn zamek

Poza głównymi szlakami – Małopolska

Majówka na południu Polski wielu z nas kojarzy się wyłącznie z korkami na zakopiance. Jeśli koniecznie uprzemy się, żeby jechać do stolicy Tatr, więcej czasu spędzimy w korku – nawet jeśli wybierzemy objazdy – niż ciesząc się weekendowymi przyjemnościami. A i w samym Zakopcu z parkowaniem kłopot, tłum dziki, hałas, chaos i coraz trudniej o wypoczynek.

Południe Polski oferuje dużo miejsc, w których znaleźć można święty spokój. Jeśli uciekacie przed ludźmi, uciekajcie w miejsca przepiękne widokowo. Takie, w których usłyszeć można własne myśli i napawać się zielonością, błękitem nieba czy wody. Poza głównymi szlakami znaleźć można naprawdę mnóstwo atrakcji. Oto kilka z nich.

TROPIE

 Tropie uznawane jest za kolebkę chrześcijaństwa na Sądecczyźnie i w Małopolsce. Na skalnym wzgórzu, otoczonym wodami Dunajca stoi romański kościółek z przełomu XI/XII wieku – jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, a obecnie sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta. Warto odwiedzić także pustelnię św. Świerada – kaplica zwana „Pustelnią” wybudowana została na miejscu dawnej pustelni pod skałą, a dalej znaleźć można źródło, z którego wodę czerpał św. Świerad. Tropie to idealne miejsce na reset i kontemplację.

kościółek w Tropiu

 

KOSKOWA GÓRA

Małopolskie middle of nowhere zlokalizowane jest między miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka. Obok widocznej na zdjęciu kaplicy nie ma tu nic – poza zniewalającym widokiem (także na Tatry) oraz droga wiodącą ku kilku zabudowaniom i dalej do jeszcze lepszych punktów widokowych „na cały świat”. Zjawiskowo jest tu o każdej porze roku. Późnym latem przyjechać warto na jeżyny (ostrężyny), a zimą, żeby zobaczyć najbielsze połacie śniegu pod słońcem.

beskid

 

RUINY ZAMKU W CZORSZTYNIE

Turyści zwykle zaglądają do Niedzicy, ale i z czorsztyńskiego zamku rozciąga się niesamowity widok na góry oraz jezioro i zaporę. U stóp zamku jest przystań, z której ruszyć można ku Niedzicy i podziwiać całą okolicę z tafli Jeziora Czorsztyńskiego.

ruiny zamku w czorsztynie

 

ZAMEK W DOBCZYCACH

Mało znany turystom (bo okolicznej ludności – doskonale) punkt widokowy na Pogórze i Beskidy. Idealne miejsce na krótki wypad z dziećmi, kiedy poczujecie przesyt zgiełkiem Krakowa.

zamek w dobczycach

Polecane w serwisie

Popularne artykuły