Przemysłowe materace izolacyjne – zalety i zastosowanie

materaceWłaściwa izolacja w przemyśle ma kluczowe znaczenie. By zmniejszać ryzyko ucieczki ciepła oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych na instalacje, maszyny i urządzenia, stosuje się materace izolacyjne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są materace izolacyjne?

Materacami izolacyjnymi określa się rodzaje specjalnych materiałów izolacyjnych przeznaczonych do stosowania w przemyśle. Powstają one z materiałów wyróżniających się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi, wyróżniają się przy tym wysoką odpornością na czynniki mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Materace są najczęściej wyposażone w rzepy lub montowane za pomocą innych akcesoriów, co powoduje, że mogą być zdejmowane i zakładane ponownie.

Najczęściej materace izolacyjne szyte są na wymiar, dlatego można łatwo dopasować je do kształtu instalacji oraz urządzeń, z którymi mają one współpracować. Producent może wykonać je w wielu wymiarach, grubościach, gęstościach oraz kolorach.

Materace izolacyjne – jakie mają zastosowanie?

Ze względu na swoje właściwości izolacyjne materace tego typu stosowane są w wielu obszarach, między innymi w zakładach przemysłowych, produkcyjnych, gdzie pracuje się z różnymi typami mediów, które wymagają utrzymywania optymalnej temperatury.

Najczęściej materace izolacyjne służą do okładania nimi instalacji, armatury, urządzeń i maszyn. Dzięki temu, że są produkowane na wymiar, można dopasować je do wielu miejsc montażu, co zapewnia ich szerokie zastosowanie.

Przykładowe zastosowanie materaców izolacyjnych:

  • turbiny
  • przepustnice
  • przewody cieplne
  • wymienniki ciepła
  • silniki
  • połączenia kołnierzowe
  • kompensatory
  • zasuwy

Zalety materaców izolacyjnych

Zastosowanie materaców izolacyjnych wiąże się z wieloma korzyściami, stąd też są one obecnie kupowane bardzo często.

Przede wszystkim materace izolacyjne umożliwiają ograniczenie strat cieplnych w instalacjach, co przekłada się na niższe koszty. Chronią jednocześnie przed poparzeniem oraz przed czynnikami zewnętrznymi, na przykład jak szkodniki, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne.

Materace produkowane są na wymiar, wyróżniają się elastyczną strukturą oraz są wielokrotnego użytku. Ponadto można kupić je w przystępnych cenach, co powoduje, że stanowią one bardzo dobrą inwestycję o krótkim czasie zwrotu.

Gdzie można kupić materace izolacyjne?

Obecnie materace izolacyjne produkowane są na wymiar przez producentów tego typu wyrobów. Oferty firmy specjalizujących się w produkcji materaców izolujących dla przemysłu można sprawdzić już teraz w internecie.

Dodaj komentarz