Decyzja zapadła; zmieniamy miejsce zamieszkania. Trzeba spakować dobytek i ruszyć w drogę. Im dłużej mieszkamy w jednym miejscu, tym bardziej obrastamy w przedmioty. Zanim zdecydujemy, co jedzie z nami do nowego domu, trzeba się poważnie zastanowić. Przeprowadzka to dobry moment, żeby zrobić w życiu większe porządki. Jak się za nie zabrać, żeby wszystko poszło szybko i sprawnie?
- Znajdź rzetelną firmę przeprowadzkową i zorientuj się w zakresie jej usług. Wynoszenie, wnoszenie, utylizacja zbędnych mebli – im więcej spraw załatwią pracownicy firmy, tym łatwiej będzie się zorganizować.
- Kiedy znasz już termin przeprowadzki, zacznij segregować rzeczy. Meble musisz opróżnić, więc przy okazji decyduj – co zostaje, co jest do wyrzucenia, co do wydania, co do sprzedania. Obwieść światu (choćby ba fejsie) czego chcesz się pozbyć za darmo, co masz ochotę spieniężyć. A może masz ochotę wspomóc jakiś dom dziecka czy dom samotnej matki? Szukaj rozwiązań – u ciebie nadmiar rzeczy, u kogoś niedomiar. Nie marnuj – oddawaj, wymieniaj się, sprzedawaj.
- Zgromadź w jednej torbie wszystkie ważne dokumenty i pilnuj tej torby jak oka w głowie. Resztą rzeczy zajmą się pracownicy firmy przeprowadzkowej – tą jedną ty.
- Załatw sprawy w urzędach. Zgłoś zmianę adresu w banku, urzędzie skarbowym, ZUSie.
- Pakując dobytek w pudła i kartony dokładnie je opisuj i znakuj. Szczególnie uważaj na przedmioty kruche, delikatne, podatne na uszkodzenia.
- Zadbaj o stosowne zabezpieczenie antyków i dzieł sztuki. Dobrze, by wycenił i opisał je rzeczoznawca. Dobre firmy przeprowadzkowe często współpracują z rzeczoznawcami.
- Pamiętaj, że wszystkie ruchome elementy mebli muszą zostać zdemontowane (szuflady, półki, relingi, wieszaki itp.). Chodzi o względy bezpieczeństwa. Nie traktuj np. szuflad jako dodatkowych „pudeł” do pakowania.
- Napisz na pudłach i kartonach, gdzie mają wylądować w nowym mieszkaniu, np. kuchnia, salon, mały pokój na lewo, i poproś ludzi wnoszących je do lokalu, żeby od razu ustawiali je w miejscu docelowym. To znacznie ułatwi rozpakowywanie.
- Zanim zatrzaśniesz za sobą drzwi starego mieszkania opróżnij skrzynkę na listy.