Podejmując decyzję o budowie przydomowej oczyszczalni ścieków, należy pamiętać, że jest to wybór na kilkanaście lat. Aby system w pełni spełniał swoją rolę i był zadowalający dla użytkowników, należy go odpowiednio dopasować do możliwości własnej działki. Porównując dwa popularne rozwiązania, czyli oczyszczalnię biologiczną i drenażową, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, która z nich jest lepsza. Jakie zalety mają te rozwiązania?
Przydomowa oczyszczalnia biologiczna
Oczyszczalnie biologiczne działają z wykorzystaniem zamkniętych zbiorników i komór. Wprowadzane do nich ścieki są wewnątrz oczyszczane, a następnie wyprowadzane w postaci wody cechującej się wysokim stopniem czystości. W takiej formie może być ona odprowadzana do gleby czy cieku wodnego lub wykorzystywana do podlewania roślin.
Do szerokiej grupy oczyszczalni biologicznych zalicza się między innymi:
- oczyszczalnie SBR,
- oczyszczalnie z osadem czynnym,
- systemy ze złożem biologicznym,
- oczyszczalnie hybrydowe.
Podczas szukania najlepszego modelu oczyszczalni biologicznej należy zwrócić uwagę na jego zapotrzebowanie na prąd oraz czy ma niezbędne certyfikaty. Do zalet tego rodzaju urządzeń zaliczyć trzeba przede wszystkim jego uniwersalność. Przydomowa oczyszczalnia biologiczna sprawdzi się w każdych warunkach, niezależnie od przepuszczalności podłoża i poziomu wód gruntowych.
Przydomowa oczyszczalnia drenażowa
Drenażowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie bardzo atrakcyjne pod względem cenowym. Jest to najtańszy z dostępnych na rynku modeli, a jednocześnie cechuje się długą żywotnością. Jako kolejną zaletę wskazuje się fakt, że niemalże nie wymaga obsługi i nie wykorzystuje energii. Przepływ ścieków odbywa się wyłącznie dzięki sile grawitacji. Mogłoby się wydawać, że jest to idealny typ oczyszczalni, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Oczyszczalnia drenażowa nie może być umieszczona w gruncie o wysokim poziomie wód gruntowych. Jednocześnie zaleca się instalację tego rodzaju oczyszczalni w gruntach piaszczystych, co jest gwarancją jej wydajnej pracy. W sytuacji, gdy działka nie spełnia wymienionych kryteriów, warto szukać innych rozwiązań, np. w ofercie firmy EKO-BIO. Producenci proponują obecnie szeroki wybór produktów dopasowanych do różnych okoliczności.