aparaty fotograficzne

Rodzaje aparatów fotograficznych

Aparat fotograficzny to podstawowe narzędzie pracy każdego fotografa. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów, jak i niezbędnego osprzętu, a wybór spośród nich może być niełatwy. Inny aparat będzie potrzebny zawodowemu fotografowi, a inny osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią. Jakie rodzaje aparatów fotograficznych są dostępne na rynku i co je cechuje? Jaki aparat wybrać do amatorskich zdjęć, a jaki do wykonywania profesjonalnych sesji?

Aparaty fotograficzne i ich funkcje

Najprostszym i najlepszym podziałem wśród aparatów jest rozróżnienie ich ze względu na funkcje. Wpływ na to mają przede wszystkim zastosowane technologie oraz budowa korpusu aparatu. Wśród wielu modeli wyróżnić można następujące grupy:

  • Aparaty bezlusterkowe – cechą charakterystyczną bezlusterkowców jest możliwość wymiany obiektywów w korpusie. Jest to możliwe ze względu na brak optycznego układu wizjera wykorzystującego lustro – stąd też nazwa „aparat bezlusterkowy”. Aparat posiada wbudowany ekran, na którym możemy mieć podgląd zdjęcia wykonywanego oraz już wykonanego. Bezlusterkowce to aparaty, z których chętnie korzystają nie tylko amatorzy, ale też profesjonaliści. Można je znaleźć na przykład w ofercie Nikona. Więcej na ich temat można przeczytać tutaj: https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page.
  • Aparaty kompaktowe – to sprzęt cyfrowy niewielkich rozmiarów ze stałym obiektywem, którego nie można wymienić. Aparat ten ma raczej ograniczone funkcje dodatkowe, niemniej jest niezwykle poręczny, lekki, a przez to z powodzeniem zmieści się w torebce. To idealny sprzęt dla amatorów, którzy potrzebują prostego w użyciu aparatu do robienia zdjęć na uroczystościach rodzinnych czy na wakacjach.
  • Lustrzanki cyfrowe – To aparat jednoobiektywowy z materiałem światłoczułym (matryca typu CCD lub CMOS). Posiada wiele funkcji i trybów, idealnie nadających się do robienia profesjonalnych zdjęć różnego typu. Lustrzanki cyfrowe to podstawowe wyposażenia każdego zawodowego fotografa.
  • Aparat analogowy – klasyczny, ponadczasowy aparat z wymienną kliszą do wywołania. To z pewnością sprzęt budzący w nas sporo sentymentu, który stanowi raczej pamiątkę niż sprzęt do pracy. Niemniej jest to aparat znany każdemu, kto ma do czynienia z fotografią.

aparat Nikon

Co wziąć pod uwagę, kupując aparat fotograficzny?

To oczywiście bardzo ogólny podział aparatów ze względu na ich funkcje. Wśród nich również wyróżnia się modele, na przykład w wypadku lustrzanek istnieją modele o różnej liczbie obiektywów, rodzajach materiału światłoczułego czy zaawansowaniu technologicznemu. Oczywiście różnią się one także ceną. Przy zakupie aparatu warto wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę. Źle dobrany aparat może zniechęcić początkującego fotografa, gdyż jego obsługa będzie za trudna, ale i frustrować zawodowca z powodu braku potrzebnych funkcji. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć temat, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu aparatu fotograficznego.

Zobacz także: https://polskatimes.pl/aparat-bezlusterkowy-na-jakiej-zasadzie-dziala-i-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/ar/c11-14831658

Polecane w serwisie

Popularne artykuły