Dźwigi warsztatowe zalicza się do urządzeń transportu bliskiego. Zaawansowane technologicznie maszyny stanowią pośrednie rozwiązanie między suwnicą a bramką warsztatową. Stacjonarne modele wyposażone są w funkcjonalny wysięgnik z ręcznym albo elektrycznym wciągnikiem na wózku jezdnym. Chcesz dowiedzieć się, do czego służy żuraw warsztatowy oraz jak dzieli się poszczególne modele? W takim razie musisz koniecznie przeczytać artykuł.
Dźwig warsztatowy – co to takiego?
Dźwigiem warsztatowym z reguły nazywa się specjalne urządzenie dźwignicowe powszechnie wykorzystywane do przenoszenia ciężkich części samochodowych. Najwyższej klasy urządzenia wyróżniają się mocną, stabilną konstrukcją skręconą hartowanymi śrubami. Dzięki temu świetnie sprawdzają się przy transportowaniu nawet kilkusetkilogramowych podzespołów. Dźwigi warsztatowe, zwane też żurawiami bądź żurawikami warsztatowymi są bardzo wygodne w obsłudze. Podczas wyciągania danej części z pojazdu mechanicznego podstawa produktu znajduje się bezpośrednio pod autem, a ramię nad silnikiem. Zawieszony na końcu wysięgnika balanser skutecznie zapobiega przechyleniu się całej konstrukcji podczas podnoszenia ładunku. Na rynku dostępne są praktyczne, składane modele, które w razie potrzeby można złożyć do niewielkich rozmiarów. Niektóre artykuły można z powodzeniem montować na ciężarówkach, pickupach albo przyczepach samochodowych.
Podział żurawi warsztatowych
Dźwigi warsztatowe można podzielić na różne rodzaje. Wśród nich do najpopularniejszych rozwiązań należą modele słupowe z wysięgnikiem zamocowanym na słupie zamontowanym bezpośrednio na podłodze. Dzielą się one na modele:
- pełnoobrotowe (ZSP) – wyróżniające się maksymalnymi parametrami podnoszenia i wysięgu;
- wspornikowe (ZSW) – charakteryzujące się udźwigiem do 2 ton oraz ramieniem o długości do 10 metrów;
- z odciągiem (ZSO) – wyróżniające się relatywnie lekką konstrukcją.
W wielu firmach korzystających z usług firm oferujących profesjonalne wyposażenie warsztatu, takich jak TECHSUL, można także spotkać modele przyścienne mocowane do elementów konstrukcyjnych hali. Ogromną popularnością wśród właścicieli i pracowników warsztatów samochodowych cieszą się także tzw. manipulatory z wysięgnikiem o łamanej konstrukcji, wykorzystywane powszechnie na liniach montażowych