jaki rowerek dla dziecka kupic

Rower dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobry wybór roweru dla dziecka to klucz do zadowolenia nie tylko z jazdy, ale i z faktu jego posiadania. Zbyt duży, mały, ciężki czy po prostu nieestetyczny rower to skutecznie zniechęcenie naszych pociech do uprawiania kolarstwa. Decydując się na wybór odpowiedniego roweru musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę, bezpieczeństwo oraz radość dzieci. Te z kolei gwarantuje jedynie idealnie dopasowany rower.

Rower dla dzieci – od jakiego wieku?

Chcąc posadzić dziecko na siodełku rowerowym nie ma jednoznacznie określonego wieku co do tego, kiedy należy to zrobić. Wszystko jest bowiem kwestią indywidualną. Niezwykle istotną rolę stanowi tu tempo rozwoju naszej pociechy, a także umiejętność samodzielnego utrzymania się na dwóch nóżkach i stabilnego chodzenia. Producenci rowerków dziecięcych zalecają rozpoczęcie przygody z nimi od 2 roku życia.

Zanim jednak dziecko skończy 2 latka, warto wziąć pod uwagę jeździki oraz rowerki biegowe. Oba rozwiązania dają ogromne korzyści rozwojowe – poprawę koordynacji ruchowej, zdolność balansowania ciałem czy uczenie się utrzymania równowagi. Kolejnym w kolejności sprzętem jest rower z kółkami bocznymi. Przygodę z nim może rozpocząć już 2-latek, zaczynając od modelu dziecięcego, wyposażonego z 12-calowe obręcze. Najwięcej korzyści z takiego rowerka wyniesie jednak dziecko w wieku 3-4 lat. W późniejszym wieku przechodzimy na typowy rower dwukołowy.

Rower dla dziecka a wzrost i wiek

Wiele osób mylnie sądzi, że najważniejszą rolę podczas doboru odpowiedniego rowerka odgrywa wiek. Jest to poniekąd prawda, jednak znacznie ważniejszy jest wzrost. Wiemy już, że do 2 roku życia najlepszym wyborem będzie rowerek biegowy. Co potem? Potem należy zwracać uwagę przede wszystkim na wzrost naszej pociechy. Na nieco bardziej zaawansowanym etapie kolarstwa ważną rolę ogrywa również kask. O tym, jak doskonale dobrać kask przeczytamy więcej na tourdecracovia.plJaki model dobrać dla starszych dzieci?

  • Wzrost 80 – 108 cm. Rowerek biegowy z kołami 10-12 cali.
  • Wzrost 95 – 122 cm. Rowerek z pedałami i kołami 16 cali.
  • Wzrost 110 – 120 cm. Rowerek z pedałami i kołami 20 cali. Od tej chwili musimy wziąć pod uwagę również ramę – w tym przypadku powinna mieć ona 11, 12 lub 13 cali.
  • Wzrost 120 – 145 cm. Rowerek z pedałami, kołami 24 cale i ramą wielkości 11, 12, 13, 14 lub 15 cali.
  • Wzrost powyżej 145 cm. Rower z pedałami, kołami 26 cali i ramą wielkości 14, 15 lub 16 cali.

Niezwykle ważna podczas wyboru rowerka dla starszego dziecka jest wielkość ramy. Istotnym jest wówczas, aby dziecko stabilnie dotykało stopami podłoża, kiedy stanie w rozkroku nad ramą rowerową. Odpowiedni dobór ramy może jednak stanowić niemałe wyzwanie dla rodziców. Najlepiej jest wówczas skorzystać z wystawy rowerów w sklepie stacjonarnym, gdzie będziemy mieli możliwość wsiąść na rower i ocenić, czy właśnie ten rozmiar jest dobry.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejsze jest oczywiście dobre dobranie rowerku pod kątem wzrostu. Istotne są jednak także kwestie poboczne takie jak:

  • Rower z kółkami bocznymi czy bez nich?
  • Rama z aluminium czy ze stali?
  • Model MTB, a może BMX?
  • Dodatkowe akcesoria – dzwonek, koszyk, bagażnik.

Odpowiedni dobór rowerku dla dzieci pozwoli im cieszyć się radością z jazdy przez całe dzieciństwo!

Polecane w serwisie

Popularne artykuły