kleszcze

Jak się bronić przed kleszczami?

Najskuteczniej jak się da! W obawie przed chorobami przenoszonymi przez te koszmarne pajęczaki, wciąż wymyślamy nowe sposoby ochrony przed nimi, usuwania wkręconych już w skórę oraz w miarę prędkiej diagnostyki.

Co nowego na froncie walki z kleszczami?

  1. Tick Less to ultradźwiękowy odstraszacz kleszczy. Jak wiecie (albo i nie) kleszcze mają tzw. narząd Hallera, dzięki któremu wyczuwają zmiany temperatury i wilgotności. To maleńkie urządzenie, które przypiąć można do obroży psa, paska przy spodniach czy budki dziecięcego wózka, emituje ultradźwięki o częstotliwości 40 kHz i skutecznie blokuje działanie narządu Hallera. Ludzie i zwierzęta domowe stają się dla kleszczy niewyczuwalni! Zasięg działania Tick Less to półtora metra.Urządzenie działa na baterie – około 10-12 miesięcy.

odstraszacz kleszczy

2. Atix to spray kriogeniczny, czyli służący do zamrażania. Wraz z dołączoną pęsetą tworzy zestaw, dzięki któremu wyjmowanie kleszcza nie naraża nas na ryzyko zarażenia się żadną z przenoszonych przez niego chorób. Traktując kleszcza sprayem Atix zamrażamy go w całości wraz z jego płynami ustrojowymi – to  w nich gnieżdżą się ustroje chorobotwórcze i jeśli wyjmując pajęczaka naciśniemy go lub zirytujemy, ślina kleszcza lub zawartość jego żołądka dostanie się naszej krwi. Wyjmując kleszcza zamrożonego, niwelujemy to ryzyko.

zamrażaćz do kleszczy

Każdy, kto miał (nie)przyjemność zostać ukąszonym przez kleszcza, musi wykonać stosowne badania. Do tej pory lekarze zalecali odczekanie dwóch-trzech miesięcy i sprawdzenie, czy w naszej krwi nie ma stosownych przeciwciał. Jeśli pojawiał się rumień wędrujący, profilaktycznie podaje się antybiotyki. Ale o wiele prościej przebadać samego kleszcza. Usługę taką świadczy choćby Diagnostyka.

Dlatego w apteczce, obok repelentów czy instrumentów do wyjmowania kleszczy, powinien znaleźć się pojemniczek, do ktrego włożymy wyjętego ze skóry pajęczaka i dostarczymy go do laboratorium. Na rynku pojawił się także domowy test na boreliozę.

Wszystkie działania profilaktyczne mogą skończyć się niepowodzeniem, ale o ile na boreliozę zaszczepić się nie można, na odkleszczowe zapalenie mózgu – tak. Warto rozważyć tę możliwość, bo jest to choroba nieporównanie groźniejsza.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły