Jak się wyspać i czy materac ma tutaj znaczenie?

Żyjemy w coraz większym pędzie, a czas oszczędzamy na wszystkim, co tylko możliwe. Także na śnie, bo przecież zawsze jest coś więcej do zrobienia, zobaczenia czy przeczytania. Niestety, ale to może odbijać się na naszym zdrowiu. Warto więc się wysypiać i choć nie zawsze jest to możliwe, bo jednak rzeczywistość bywa czasem brutalna, to sen powinien być jedną z ważniejszych rzeczy w naszym codziennym życiu. Co więc zrobić, żeby był lepszy nawet wtedy, kiedy jest go mało? Odpowiedź jest prosta.

Dobry materac to podstawa

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, by zadbać o lepszy sen. Jednym z nich jest wietrzenie sypialni przed położeniem się do łóżka. Kolejnym jest utrzymywanie w niej odpowiedniej, nie za wysokiej temperatury. Jeszcze kolejny mówi o tym, że konieczne jest wypicie szklanki wody przed samym pójściem spać. I choć każdy z nich może pomagać, by sen był lepszy, to i tak nic nie zastąpi tego, co jest najważniejsze. Chodzi o materac, czyli powierzchnię na której spędza się średnio 1/3 życia. Warto więc zadbać o swoje zdrowie, czyli w pierwszej chwili zainwestować w odpowiedni materac.

Nie da się ukryć, że dobry materac, może trochę kosztować. Taki zakup zawsze będzie trudny do podjęcia, bo nie każdy może nagle „wyłożyć” z portfela kilkaset złotych czy nawet kilka tysięcy. To jednak coś, co zwróci się szybciej, niż można podejrzewać. Oczywiście nie w kwestii finansowej, bo rzeczony zwrot będzie dotyczył czegoś znacznie ważniejszego. Naszego zdrowia. Dobrze dopasowany do ciała materac sprawi, że zasypianie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Po dobrze przespanej nocy, człowiek czuje się zupełnie inaczej. Jak więc dobrać materac pod nasze potrzeby oraz ciało?

materac na łóżku z palet

Materac powinien nas pamiętać

Istnieje kilka rodzajów materacy, a każdy z nich charakteryzuje się trochę innymi właściwościami. Jednym z najciekawszych, jest ten, który zapamiętuje kształty. Brzmi to odrobinę jak kosmiczna technologia i co ciekawe, dokładnie taką jest. W latach 70. ubiegłego wieku inżynierowie z NASA opracowali specjalny materiał. Ten miał być wykorzystywany przy lotach w kosmos, ale znalazł także doskonałe zastosowanie w bardziej przyziemnych kwestiach. Chodzi o piankę memory. Dziś wykorzystuje się go m.in. w poduszkach ortopedycznych oraz właśnie materacach. Charakteryzuje się tym, że dobrze „zapamiętuje” kształty i bardzo łatwo dostosowuje się do ciężaru. Po jego zdjęciu, wraca jednak do pierwotnej postaci.

To sprawia, że doskonale nadaje się na materace. Daje odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz nie obciąża samego ciała. Dodatkowo jest niezwykle wytrzymały oraz „przewiewny”. Dzięki temu jego powierzchnia nie zatrzymuje zbyt dużo wilgoci i pozwala na regulację temperatury. Pod wpływem ciepła, powierzchnia materaca może się odkształcać i lepiej dopasowywać do sylwetki. Taki „pamiętający” materac sprawia, że wypoczynek jest o wiele bardziej regenerujący dla całego organizmu. Doskonale sprawdza się także wtedy, kiedy na łóżku śpią dwie osoby. Wtedy żadna z nich nie powinna odczuwać ruchów drugiej, a tym samym, nie będzie rozpraszana podczas snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.