Suchy kaszel, męczący, uporczywy, uprzykrzający życie, pojawia się nie tylko w przebiegu infekcji. Może być także efektem alergii oraz licznych podrażnień błon śluzowej układu oddechowego. Do jego powstania przyczyniają się:
- palnie – dym papierosowy szkodzi nie tylko palaczom czynnym, ale i biernym
- chemikalia
- zbyt suche powietrze
- smog
- klimatyzacja
- zgaga
Suchy kaszel nazywany jest kaszlem bezproduktywnym. Nie odkrztuszamy wydzieliny, a nasze mięśnie muszą się napracować tak mocno, że boli dosłownie wszystko: kark, klatka piersiowa, szyja. Zdarte od kaszlu gardło pali żywym ogniem.
Podanie syropu na suchy kaszel rozwiązuje sprawę i pozwala wyciszyć odruch kaszlowy. Szczególnie trudne do zniesienia jest łaskotanie i drapanie w gardle, którego nie da się załagodzić niczym: nie pomaga picie wody ani inhalacje. Głuchy, dudniący kaszel nie daje spać ani pracować.
Zawsze konieczne jest stwierdzenie jakie jest źródło kaszlu suchego. Jeśli to początek infekcji, lekarz może zalecić naprzemienne podawanie syropu wykrztuśnego i przeciwkaszlowego. Oczywiście pod warunkiem, że początkowy kaszel suchy rozwinie się w wilgotny i „zacznie nam się odrywać”. Wtedy na dzień bierzemy syrop pomagający rozrzedzić i odkrztusić wydzielinę, a na noc syrop wyciszający odruch kaszlowy. Jeśli kaszel jest skutkiem palenia papierosów, nie pozostaje nam nic innego, jak zerwanie z nałogiem – na dłuższą metę możemy nabawić się raka gardła, płuc czy przełyku. Jeśli w grę wchodzi smog, warto zaopatrzyć się w maseczkę antysmogową i korzystać z niej w każdy ciężki od pyłu dzień.
Suchy kaszel potrafi nieźle wymęczyć! Po jego ataku osoba dorosła potrafi poczuć się jakby ją walec przejechał, wyobraźcie więc sobie jak czuć musi się dziecko. Zmniejszenie nasilenia kaszlu suchego a w końcu jego całkowite wygaszenie to uwolnienie się od naprawdę przykrej dolegliwości.
Odetchnąć pełną piersią po dniach czy tygodniach suchego kaszlu to niebywała ulga. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie syropy na suchy kaszel nadają się dla dzieci. Zawsze więc korzystajmy z porady lekarza pediatry lub farmaceuty.