ogrod na dachu

Trawa na dach zielony – czy wybór producenta ma znaczenie?

W ostatnim czasie popularność zdobywają zielone dachy. Umożliwiają one zagospodarowanie przestrzeni w tereny pokryte trawą. Jaki rodzaj trawy powinno stosować się na dachach?

Najlepsza trawa na dach – jak znaleźć dobrego producenta?

Zielone dachy to chętnie wykorzystywana możliwość adaptacji przestrzeni dachowej. Stanowi wyróżniający się element pośród betonowych zabudowań. To rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane na nowoczesnych osiedlach. Deweloperzy, aby uniknąć konieczności rezygnacji z przestrzeni do zabudowy, decydują się na aranżację terenów zielonych na dachu. Odpowiednie wykonanie zielonego dachu zapewni lepszy mikroklimat i dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Można tam umieścić ławki i leżaki lub sprzęty do urządzenia siłowni zewnętrznej. Podstawą jest również dobry trawnik. Najczęściej wykorzystuje się trawę w rolkach. Jednak aby rosła piękna trawa producent musi zadbać o odpowiednią mieszankę nasion. Pozwoli to uniknąć nadmiernego pojawiania się niechcianych chwastów. Rolki z trawą wystarczy rozłożyć na dachu, na uprzednio przygotowanych warstwach izolacji i drenażu. Dzięki temu, że trawa jest umieszczona na specjalnej powłoce wegetacyjnej, nie wymaga nadmiernej pielęgnacji.

Dlaczego warto zdecydować się na zielony dach?

Zielone dachy mają wiele zalet. Przede wszystkim są bardzo dobrą warstwą izolacyjną. W gorące dni chronią przed nadmiernym nagrzaniem. Zimą, przy niskich temperaturach stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem. Mają również pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Oczyszczają powietrze i redukują emisję dwutlenku węgla i pozostałych szkodliwych substancji. Budowa zielonego dachu powinna być zawsze wykonywana przez specjalistów. Zapewni to bezpieczeństwo i trwałość inwestycji. 

Projekt zielonego dachu powinien być dostosowany do możliwości budynku, tak żeby nie naruszał ani nie zagrażał jego konstrukcji. Trawa na dachu będzie absorbowała wodę deszczową, dlatego ważne jest prawidłowe ułożenie izolacji, co uchroni inne warstwy przed wilgocią. 

Polecane w serwisie

Popularne artykuły