Choć nie sposób wyobrazić sobie sprawnego poruszania się po świecie bez znajomości cyfr, liczb i zasad matematycznych, samo nauczenie dziecka tabliczki mnożenia to nie lada wyzwanie. Monotonne wkuwanie tabliczki spędza sen z powiek zarówno dzieciom, jak i nauczycielom czy rodzicom. Na szczęście na oporne matematycznie dzieci jest sposób – gry edukacyjne, dobre programy komputerowe, książki. Żaden z wymienionych sposobów nie może zostać nazwany konwencjonalnym. Jak uczyć dzieci tabliczki mnożenia to… podstępem.
Karty matematyczne Grabowskiego
To zestaw karcianek edukacyjnych umożliwiających szybkiego przyswojenie tabliczki mnożenia także tym dzieciom, które jeszcze nie potrafią podać wyniku mnożenia, ale są w stanie policzyć narysowane na kartach kafelki. Motywacją do nauki jest chęć wygrania – żeby osiągnąć lepsze wyniki i wygrać, trzeba nauczyć się liczyć. Wygrana może całkowicie zmienić nastawienie dziecka do matematyki. Gra z rodziną albo przyjaciółmi działa bardziej motywująco, niż ocena z klasówki – to próba udowodnienia sobie i światu, że jest się najlepszym.
Wierszyki, które same wchodzą do głowy
Idealne rozwiązane dla humanistów, którzy nie widzą świata w postaci cyferek, tylko literek. Zabawne rymowanki łatwo wchodzą do głowy i można jest sobie wyrecytować pod nosem za każdym razem, kiedy przytrafi się kartkówka z matematyki. Zabawne ilustracje działają na wyobraźnię, co dodatkowo wzmacnia przekaz. Uradowane będą zwłaszcza osoby, które mają pamięć wzrokową – ileż to razy jeden obrazek zdziałał więcej niż sto słów, o cyferkach nie wspominając…
Interaktywna tabliczka mnożenia
Tabliczki mnożenia równie dobrze można się uczyć on-line. Niektóre dzieci najchętniej bowiem współpracują z komputerem i tylko on jest w stanie przykuć ich uwagę na dłużej. Na stronie internetowej można natychmiast sprawdzić swoją znajomość rachunków, można pobrać z niej arkusze do druku albo porachować na czas. Jak w przypadku doskonalenia każdej innej umiejętności, liczy się ilość powtórzeń – tabliczkę mnożenia trzeba wciąż sobie przypominać i układać w głowie. Żeby nie popaść w rutynę, ćwiczenia można wybierać losowo.