tulleo

Utul malucha do snu

Śpi jak niemowlę. Kto? Mama. Albo tata. Rzeczone niemowlę zasnąć nie może. I jest to całkowicie naturalne, bo zasypiania trzeba się nauczyć jak każdej innej czynności. Dziecko rośnie i kłopoty z zasypianiem powoli mijają, ale i tak zdarzają się dni, kiedy zasnąć trudniej – dni pełne emocji, stresu, nerwów. Dorosły jakoś sobie radzi, choć zarwana noc skutkuje dekoncentracją i kiepską pamięcią. Kiedy ma już dość, sięga po tabletki nasenne albo uspokajające. Dziecku takiego preparatu podać nie wolno, ale czy to znaczy, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia?

dziecko i sen

Kiedy maluch jest naprawdę w kiepskiej formie i ma kłopoty ze spaniem, możemy sięgnąć po preparaty zawierające melisę. Można ja podawać dzieciom powyżej trzeciego roku życia. Łagodny napar ukoi nerwy i wyciszy. Jeśli dziecko nie lubi ziołowych herbatek, nawet słodzonych miodem czy sokiem, można sięgnąć po syrop Tulleo – oprócz melisy ma w składzie rumianek, lipę i kwiat róży stulistnej. W sytuacji stresu przerastającego małe dziecko, kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem a mały człowiek nie wie, co z sobą zrobić, łyżeczka syropu na godzinę przed snem powinna złagodzić sytuację.

Sen jest probierzem naszej kondycji emocjonalnej. Zarówno dzieci jak i dorośli czasem mają z nim kłopoty. Jeśli mają one charakter przejściowy, nie ma powodu do niepokoju. Gorzej, gdy trwają zbyt długo i dezorganizują życie. Wtedy trzeba się udać do lekarza i szukać przyczyn, a nie tylko łagodzić skutki.

tulleo

Dzieci ponad wszystko kochają rytuały. Te wieczorne powinny być nakierowane na wyciszenie i uspokojenie. Wczesna kolacja, ciepła kąpiel, wspólne czytanie bajek, odrobina przekomarzanek i spanko. Dziecko musi mieć poczucie bezpieczeństwa i wrażenie powtarzalności. Złe emocje nie powinny mieć doń przystępu wieczorem, bo wtedy sen mamy z głowy. Tulleo pod ręką gwarantuje poczucie bezpieczeństwa mamie, która wie, że ma coś sensownego w zanadrzu, ale dziecku takowe daje właśnie mama. I ona powinna wieczór spędzić spokojnie i bez nadmiernych emocji. Wiem, nie zawsze to możliwe, ale zawsze, kiedy to możliwe – niech tak się dzieje.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły