odpylanie powietrza

W jakim celu stosuje się przemysłowe odpylanie powietrza?

Przemysłowe odpylanie powietrza to bardzo istotny proces. Jego zadaniem jest pozbycie się szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń powstałych podczas różnego rodzaju działań technologicznych zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim. Zadaniem takich systemów jest zapewnienie właściwych warunków do pracy maszynom, a także bezpieczeństwa pracownikom. W jakim celu stosuje się przemysłowe odpylanie powietrza? Podpowiadamy.

Przemysłowe odpylanie powietrza — dlaczego jest tak ważne?

Przemysłowe odpylanie powietrza to bardzo istotny proces. Dlatego tego typu urządzenia powinny być zamontowane w każdej fabryce, gdzie wskutek procesów technologicznych powstają różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia, ponieważ mogą być one groźne dla zdrowia człowieka. Z tego powodu w przedsiębiorstwach, gdzie generowane są pyły poprzez mielenie, kruszenie, transportowanie czy przesiewanie lub mieszanie ciał sypkich, muszą być zamontowane specjalne systemy, które będą chroniły układ oddechowy człowieka przed niebezpiecznymi skutkami wdychania takich substancji.

Również polerowanie i szlifowanie to czynności wyzwalające pyły przyczyniające się do powstawania groźnych chorób układu oddechowego, a nawet nowotworów. Z tego powodu eksperci podzielili zanieczyszczenia na różne typy w zależności od tego, do jakiego miejsca w organizmie docierają wskutek wdychania i jakie zagrożenie stanowią dla człowieka. Podział taki znajdziemy w normie PN-ISO 7708:2001.

Przemysłowe systemy wentylacyjne — jak działają?

Przemysłowe systemy wentylacyjne dostępne są w różnych konfiguracjach. Z tego powodu każdorazowo powinny być dostosowane do konkretnych wymagań i warunków, jakie panują w danym miejscu. Ich zadaniem jest ochrona dróg oddechowych pracowników, a także maszyn przed przedwczesnym zniszczeniem. Producenci tego typu rozwiązań oferują szeroki wybór urządzeń takich jak okapy, ssaki, ścianki i ramiona odciągowe czy wieże do filtrowentylacji przemysłowej. Mogą być one wyposażone w różnego typu filtry, które wychwytują nawet najmniejsze cząstki zanieczyszczeń.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły