Wady i zalety promienników podczerwieni

Poszukując nowoczesnych rozwiązań, zapewniających nam komfort cieplny, coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych form ogrzewania na rzecz nowoczesnych technologii. Jednym z rodzajów urządzeń, które cieszą się coraz większą popularnością, są promienniki podczerwieni. Czym są? Jakie są ich wady i zalety? Przekonajmy się.

Czym są promienniki podczerwieni i jak działają?

Zanim zagłębimy się w zalety oraz wady promienników podczerwieni, warto choć pokrótce wyjaśnić czym są. Mówiąc najprościej, promienniki na podczerwień to urządzenia grzewcze, które korzystając z energii elektrycznej emitują promieniowanie podczerwone. To właśnie ono odpowiada za ogrzewanie przedmiotów i osób znajdujących się w pomieszczeniu, zapewniając komfort cieplny na wysokim poziomie. Promienniki podczerwieni są bezpieczne i ekologiczne – nie produkują bowiem spalin, nie wymagają również korzystania z paliw czy gazów, które mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Natychmiastowe uczucie ciepła

Podstawową zaletą promienników podczerwieni jest fakt, że zapewniają one praktycznie natychmiastowe uczucie przyjemnego ciepła. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te, w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie muszą ogrzać całego znajdującego się w danym pomieszczeniu powietrza, byśmy mogli poczuć wzrost temperatury. Promienie podczerwieni docierają do naszego ciała oraz innych powierzchni (takich jak np. ściany czy przedmioty znajdujące się na terenie działania promiennika), wnikając w nie i jednocześnie ogrzewając. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma to żadnego negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. W nowoczesnych urządzeniach mamy bowiem do czynienia z falami o średniej długości, które są całkowicie bezpieczne.

podczerwień wady i zalety

Mnogość zastosowań

Kolejną ważną zaletą promienników podczerwieni jest mnogość i wszechstronność ich zastosowań. W odróżnieniu od tradycyjnych grzejników, mogą być wykorzystywane nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz – np. w ogródkach piwnych, na zadaszonych tarasach i altanach. Z powodzeniem możemy wykorzystać je w budynkach przemysłowych i gospodarczych, takich jak hale i magazyny, ponieważ zakres ich działania jest bardzo szeroki. Nie oznacza to jednak, że nie mogą być zamontowane tam, gdzie liczy się nie tylko skuteczność, ale również estetyka i komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Z powodzeniem możemy więc wykorzystać je w urzędach, sklepach, łazienkach, szatniach oraz wielu innych miejscach.

Estetyczny wygląd

Wciąż pokutuje mit, że promienniki podczerwieni to duże, nieestetyczne urządzenia, które dodatkowo wywołują nieprzyjemne odczucia związane z emitowaniem jaskrawego, pomarańczowego światła. Wiele osób uważa to za ich główną wadę i rezygnuje z pomysłu ogrzewania pomieszczeń w ten sposób. To błąd! Warto zdać sobie bowiem sprawę z tego, że nowoczesne promienniki dobrych firm w niczym nie przypominają tych, które wciąż znajdują się w wyobrażeniach wielu osób. Obecnie promienniki podczerwieni to stosunkowo niewielkie, łatwe w montażu urządzenia, które wyróżniają się nowoczesnym designem. Co więcej, innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwoliły ograniczyć intensywność światła wydzielanego przez promienniki i nadały mu przyjemną dla oczu barwę. Dzięki temu urządzenia te mogą być instalowane praktycznie wszędzie, bez wpływu na nasz komfort i samopoczucie.

Niestety, nie zawsze się sprawdzają

Wspominaliśmy już o tym, że promienniki doskonale radzą sobie w ogrzewaniu nawet dużych pomieszczeń, takich jak hale czy magazyny. Chętnie korzysta z nich także gastronomia, a w szczególności lokale, które posiadają zadaszone altanki, tarasy, lub półotwarte piwne ogródki. Niestety, promienniki podczerwieni nie są w stanie zapewnić nam komfortu cieplnego na zewnątrz, jeśli mamy do czynienia z próbą ogrzania w pełni otwartej powierzchni.

Wysoka cena

Dla wielu osób, które zastanawiają się nad ogrzewaniem pomieszczeń za pomocą promienników, ich wadą jest stosunkowo wysoka cena urządzeń, która przewyższa tradycyjne grzejniki gazowe czy też elektryczne. Czy jednak naprawdę możemy uznać, że zakup promienników jest nieopłacalny? Otóż nie do końca. Musimy zdać sobie bowiem sprawę, że nowoczesne modele tych urządzeń pobierają mało energii elektrycznej, przez co ich eksploatacja jest tania i zwraca nam część poniesionych wydatków. Co więcej, promienniki są praktycznie bezawaryjne – nie musisz więc obawiać się kosztów naprawy i serwisu przez wiele lat. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, nie sposób nie dojść do wniosku, że tak naprawdę zakup promiennika na podczerwień po prostu się opłaca. Podsumowując, wybór promienników podczerwieni to dobra decyzja w przypadku hal, magazynów czy lokali gastronomicznych. Sprawdzą się one doskonale w pomieszczeniach zamkniętych oraz w przypadku zadaszonych altan. Nie dziwi więc fakt, że ogrzewanie promiennikami staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. Tym bardziej, że mamy obecnie dostęp do urządzeń stworzonych przez czołowych, słynących z najwyższej jakości producentów.

Tutaj znajdziesz praktyczny poradnik o promiennikach: https://promienniki.sklep.pl/promienniki-podczerwieni-poradnik

Polecane w serwisie

Popularne artykuły