wybor kociolu

Wybieramy kociołek żeliwny. Oto, na co warto zwrócić uwagę!

wybor kocioluW kociołku można przyrządzić wiele wyśmienitych posiłków dla swojej rodziny i bliskich. Zobacz, na co zwrócić uwagę wtedy, gdy wybiera się kociołek żeliwny!

Rodzaj kociołka – otwarty czy zamknięty?

Kociołki można podzielić na dwie główne kategorie, a dokładnie na otwarte oraz zamknięte, czyli z pokrywką.

Najczęściej wybierany jest kociołek żeliwny zamknięty, ponieważ znajdująca się w zestawie pokrywka pozwala na łatwiejsze przyrządzenie różnych posiłków. Podtrzymuje wtedy odpowiednią temperaturę i chroni danie.

Otwarte kociołki najczęściej są oferowane jako wiszące, dlatego też umieszczane są one na specjalnych statywach nad ogniem.

Pojemność kociołka – jaką wybrać?

Dostępne w sprzedaży kociołki można znaleźć w różnych pojemnościach. Jaka będzie najlepsza?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jak dużo osób ma korzystać z potraw przyrządzanych w kociołku. Im jest ich więcej, tym powinien być on większy, by za jednym razem łatwo przygotować potrzebną ilość porcji.

Klienci najczęściej decydują się na kociołek żeliwny o pojemności 6-8 litrów, natomiast dostępne są też kociołki mniejsze, które mają około 4 litrów, a także większe, w których można przyrządzić nawet ponad 10 litrów potrawy.

Emaliowany kociołek – czy warto go kupić?

Poza standardowymi kociołkami żeliwnymi w sprzedaży dostępne są też kociołki emaliowane. Czy taki model jest wart zakupu?

W porównaniu do kociołków standardowych te emaliowane są od środka wyłożone warstwą gładkiej emalii. Oznacza to, że nie wymagają one specjalnego pielęgnowania, by mogły być trwałe, a także można łatwo myć je pod bieżącą wodą, środkami do mycia naczyń. Takie kociołki są zatem proste w użytkowaniu, jednak ich emalia może pękać, dlatego należy obchodzić się z nimi delikatnie.

Zwykły kociołek żeliwny będzie natomiast wymagał specjalnego natłuszczania, aby zachować swoją trwałość. W przeciwnym przypadku może szybko zardzewieć.

Akcesoria do kociołka – co warto wybrać?

Do kociołka żeliwnego można również dokupić akcesoria poszerzające jego funkcjonalność. Niektóre modele mają również dostępne akcesoria w zestawie.

Warto sprawdzić, czy do kociołka żeliwnego dodany jest uchwyt, który ułatwia zamykanie pokrywki oraz przenoszenie gorącego kociołka. Również wybrane modele mają w zestawie grille, które umieszcza się na kociołku, dlatego można dodatkowo przyrządzić w nich inne potrawy.

Przy zakupie kociołka warto więc zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, by zapewnił on maksymalny komfort użytkowania oraz odpowiadał potrzebom kupującego pod każdym względem.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły