Czasem stajemy przed poważnymi decyzjami i nie wiemy, co wybrać. Oczywiście, który telefon komórkowy kupić, może nie być najważniejszą z nich, ale jeżeli będzie nam służył do pracy, to już warto poważnie się zastanowić. Czym więc się kierować i jak wybrać smartfona, by później nie żałować wydanych pieniędzy ani straconego czasu?
Niezależnie od tego, czy urządzenie, które planujemy kupić będzie służyło nam do pracy czy tylko do podstawowych czynności, warto dokładnie wiedzieć z czym ma się do czynienia. Każdy z telefonów dostępnych na rynku różni się czymś od siebie i to nie tylko w kwestii wyglądu, ale także i specyfikacji oraz możliwości, które oferuje. W gąszczu ofert czasem trudno się odnaleźć, więc przejdziemy przez najważniejsze punkty po kolei tak, by nic istotnego podczas zakupu nie umknęło uwadze.
Jak wybrać smartfona
Pierwszą z decyzji przy tym, jak wybrać smartfona z oferty dostępnych na rynku modeli, będzie ta o systemie operacyjnym. Teraz liczą się tak naprawdę tylko dwa z nich, czyli iOS od Apple oraz Android od Google. W pierwszym przypadku jedynymi sprzętami, na których dało się będzie z niego korzystać, są oczywiście iPhone’y (jeżeli mówimy o telefonach, nie o tabletach). Android jest w tej kwestii o wiele bardziej liberalny, ponieważ system widoczny jest u większość innych producentów począwszy od Samsunga, a skończywszy na Xiaomi czy Huawei. Różnica jest tylko taka, że praktycznie u każdego z producentów występuje coś takiego, jak nakładka systemowa.
Nakładka systemowa to dodatkowe możliwości oraz oprawa graficzna, które znajduje się „nad” głównym systemem i pracuje w oparciu o niego. Oznacza to, że kupując urządzenie od innego producenta, możemy liczyć na zupełnie inne możliwości software’owe. Ma to swoje plusy, ale ma też sporo minusów, bo przez te nakładki i konieczność dostosowywania ich, aktualizacje głównego systemu często są opóźniane. Wyjątkami są tutaj albo produkty od samego Google, czyli telefony z serii Google Pixel lub te, które należą do programu Android One. Ten program gwarantuje najszybsze update’y oraz comiesięczne aktualizacje zabezpieczeń.
Czy system ma znacznie?
Każdy z systemów ma swoje plusy i minusy, więc decyzja powinna być przemyślana. Nie da się jednak ukryć, że smartfony z systemem Android są tańsze, a przynajmniej te z tak zwanej „średniej półki” czy po prostu modele „budżetowe”. W przypadku iPhone’ów wybór jest mocno ograniczony, a szczególnie wtedy, kiedy zależy nam na zakupie bezpośrednio od producenta, a nie np. z drugiej ręki. Jak wybrać smartfona z odpowiednim systemem? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo tak naprawdę różnice w funkcjonalności są niewielkie.
Głównie rozchodzi się tutaj o szybkość reagowania na błędy oraz liczba aktualizacji. I w tym zdecydowanie przoduje Apple, które dostarcza poprawki wyjątkowo sprawnie, a ich produkty mogą liczyć na wsparcie nawet przez 4 lub 5 lat po dacie premiery. W przypadku telefonów opartych na systemie Android, można się srodze zawieść. Oczywiście nie zawsze, ale większość producentów nie oferuje częstych aktualizacji wypuszczanych przez siebie urządzeń. Wybierając smartfona najlepiej więc wypróbować system osobiście w sklepie i zobaczyć, czy spełnia on nasze podstawowe potrzeby lub obejrzeć filmy na YouTube, gdzie da się zaobserwować różnice.
Specyfikacja smartfonów
Szykując się do zakupu smartfona, warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Do czego będzie on służył? Jeżeli ma to być sprzęt tylko do dzwonienia, wysyłana SMS’ów oraz okazjonalnego przeglądania stron internetowych, odpowiednim wyborem będzie tzw. „średnia półka”. To smartofny, które charakteryzują się dobrą specyfikacją (procesor oraz ilość kości RAM) oraz jakością wykonania, ale jednocześnie nie kosztują bardzo dużo. Można spokojnie założyć, że wydatek taki powinien oscylować w okolicy od tysiąca do dwóch tysięcy złotych. W tym przedziale cenowym spokojnie można znaleźć urządzenie, które nie będzie się „dławiło” przy dużym obciążeniu.
Jeżeli jednak smartfon to nasze narzędzie pracy, musimy przygotować się na solidny wydatek. Flagowce, czyli najlepsze modele w ofercie producenta, potrafią kosztować teraz nawet pięć tysięcy złotych. Decydując się jednak na jeden z tych właśnie modeli, można mieć pewność, że dostajemy to, co najlepsze na rynku. Zarówno pod względem specyfikacji sprzętowej, ale także i np. aparatów. Często to właśnie we flagowcach wprowadzane są przeróżne innowacje, jak wysuwany moduł kamery do selfie czy czytnik linii papilarnych pod powierzchnią wyświetlacza.
Czy są idealne telefony?
Odpowiedź na to pytanie zapewne wiele osób zasmuci. Niestety, ale nie ma idealnych smartfonów, bo w każdym modelu da się znaleźć jakieś wady czy elementy, które danemu użytkownikowi mogą nie pasować. Ważne jest jednak to, żeby wybrany sprzęt pasował do nas i do trybu w jakim pracujemy oraz odpoczywamy. Niekoniecznie musimy więc wybierać najlepsze i najdroższe telefony komórkowe na rynku, by czuć później satysfakcję. Jak wybrać smartfona, by nie żałować? Rozważnie.