Wykorzystanie opakowań kartonowych po rozpakowaniu produktu

Opakowania kartonowe, w których wcześniej znajdowały się nasze buty, kosmetyki czy inne przedmioty zazwyczaj kończą swój żywot zaraz po rozpakowaniu. To spory błąd, gdyż można je z powodzeniem wykorzystać w nieco inny sposób. Poznaj najbardziej pomysłowe patenty na to, jak powtórnie wykorzystać opakowania z kartonu.

 

Praktyczna podstawka pod telefon

Ileż to razy Wasz ukochany smartfon, który chcieliście mieć na oku po prostu musiał skończyć w torebce czy kieszeni, bo akurat nie pomyśleliście o podstawce do niego? Może ją z powodzeniem zastąpić niewielkie opakowanie kartonowe, a ściślej mówiąc dno z tego opakowania. Pośrodku należy wyciąć otwór odpowiadający szerokości Waszego sprzętu, a następnie okleić pudełko dekoracyjną folią lub filcem.

 

Ozdobna szkatułka na biżuterię lub ozdoby do włosów

Utrzymanie porządku wśród nich jest niezwykle trudne. Wystarczy jednak przerobić pudełko kartonowe na praktyczną szkatułkę, a problem rozwiąże się sam. W tym celu musimy zgromadzić większą ilość pudełek. Pierwsze z nich będzie stanowiło bazę do szkatułki, a pozostałe pocięte na części posłużą jako przegródki.

 

Pojemnik na dokumenty lub chemię kuchenną bądź łazienkową

Potrzebne dokumenty najczęściej blokują Wam miejsce na biurku? Otwierając szafkę z chemią zasypuje Was masa butelek? Sięgając po grubsze opakowania z tektury – takie, które wykorzystuje się zazwyczaj do pakowania elektroniki czy urządzeń AGD – możecie stworzyć poręczne organizery. Wykorzystajcie w tym celu głębsze i grubsze pudełka, najlepiej prostokątne. Najpierw narysujcie pośrodku linię wzdłuż dłuższego boku pudełka, a następnie wytnijcie na obu dłuższych bokach trójkąty. Złóżcie pudełko i wsadź je do części, która stanowiła zamknięcie, dzięki czemu organizer stanie się bardziej stabilny. Możecie jeszcze ozdobić pudełko przy pomocy farby w spreju lub dekoracyjnej folii.

Opakowania kartonowe

 

Zabawka dla niesfornego psa

Wasz pupil nudzi się lub musicie zostawić go samego na klika godzin i szukacie sposobu, aby zająć jego czas? Tutaj po raz kolejny możecie wykorzystać kartonowe pudełko. Sposobów jest kilka. Pierwszy z nich – najprostszy to stworzenie z pudełek skrytek na smaczki, do których pies będzie musiał sam się dostać. Pamiętajmy jednak, aby przysmak był jak najbardziej pachnący. Drugi to wypełnienie pudełka pociętymi niepotrzebnymi już ubraniami. Obszycie go filcem i stworzenie w ten sposób aportu, który będzie jednocześnie pachniał Wami, dzięki czemu pies nie będzie tak bardzo tęsknił.

 

Ozdoba na ścianę

Pudełka tekturowe ozdobne lub takie, które posiadają ciekawą teksturę można wykorzystać również, jako ozdobę ścienną. Oczywiście sami też możemy je najpierw okleić ozdobną folią czy pomalować farbą w spreju. Wystarczy skleić każde pudełko, a następnie nakleić w dowolnym układzie – na przykład na skos – na ścianie .

 

Przybornik

Długopisy, kredki czy inne przybory biurowe nie mogą znaleźć swojego miejsca na biurku? I tu kolejny raz kłania się wykorzystanie opakowań kartonowych. Możesz je przekształcić w praktyczny przybornik. Jak? Opcje są dwie. Pierwsza to podzielenie spodniej części pudełka przy pomocy tekturowych przegródek. W drugim wypadku wystarczy połączyć ze sobą przy pomocy zszywacza rolki papierowe bądź opakowania na suplementy. Aby efektownie wyglądały można je okleić ozdobną folią lub filcem. Jako dno można wykorzystać wieczko od większego pudełka.

 

Pojemnik na foliówki

Torebki foliowe przynoszone ze sklepu też warto zatrzymać, bo mogą nam posłużyć np. do przechowywania żywności czy zabezpieczenia mąki lub innych sypkich produktów. Pudełko tekturowe przykładowo takie jak po chusteczkach może nam z kolei pomóc w przechowywaniu torebek. Wystarczy  włożyć w nie poskładane lub poskręcane reklamówki, a całość przykleić w dyskretnym miejscu bądź ozdobić własnoręcznie i ustawić na kuchennym blacie bądź parapecie.

 

Schowek dla kota, gryzonia lub małego psa

Koty to prawdziwi miłośnicy tekturowych pudełek. Uwielbiają się w nich bawić, chować, a nawet … spać. Jeśli chcesz sprawić pupilowi przyjemność i zająć go na chwilę, nie wyrzucaj pudełka po butach czy większej zabawce Twojego dziecka. Postaw go po prostu w widocznym i bezpiecznym miejscu, a zwierzę będzie miało zajęcie na długie godziny. Niektóre psy szukają miejsca, które będzie przypominało budę i gdzie mogą się po prostu schować. Zamiast wydawać pieniądze możesz przekształcić duże pudełko po sprzęcie AGD czy sportowym w budkę dla psa. Wystarczy, że skleisz je solidnie i wytniesz w nim szparę  na tyle dużą, by zapewnić zwierzakowi swobodne wchodzenie i wychodzenie. Do środka włóż ukochany kocyk pupila i … gotowe.

 

Słowem podsumowania

Tych kilka przykładów opisanych powyżej dowodzi jedynie temu, że zwykłe tekturowe opakowanie może stać się praktycznym lub dekoracyjnym elementem wyposażenia Waszego domu czy nawet biura. Wystarczy chwila zastanowienia i troszkę wyobraźni. Powodzenia!

Dodaj komentarz