zaluzje

Żaluzje fasadowe – czy warto je kupować? Budowa, zalety i montaż

zaluzjeŻaluzje zewnętrzne, również określane jako żaluzje fasadowe, są aktualnie coraz częściej wybieranym rodzajem osłon okiennych zewnętrznych używanych zamiast rolet. Zobacz główne informacje dotyczące tego typu osłon!

Jak zbudowane są żaluzje fasadowe?

Żaluzje najczęściej kojarzone są z osłonami okiennymi montowanymi wewnątrz pomieszczeń. Jednak można również zastosować je w innej formie – jako żaluzje fasadowe, inaczej żaluzje zewnętrzne.

Tego typu żaluzje mają podobną budowę do tych używanych w obiektach, natomiast wykonane są z wytrzymalszych na czynniki pogodowe materiałów.

Takie żaluzje składają się zatem z poziomych lameli, które umieszczone są w ramie, a nad nimi znajduje się rodzaj kasety. Cała konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona przed zniszczeniem, a także może mieć właściwości antywłamaniowe.

Producenci żaluzji fasadowych oferują je w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego też można dostosować je również do wyglądu budynku oraz do własnego gustu.

Jak działają żaluzje zewnętrzne?

Zaletą żaluzji zewnętrznych w porównaniu do rolet zewnętrznych jest przede wszystkim ich wszechstronność. Podczas gdy rolety mogą być podnoszone albo opuszczane, to żaluzje nie tylko można podnosić i opuszczać, ale również można sterować ich lamelami, aby regulować ilość światła wpadającego do wnętrza.

Wobec tego montaż żaluzji fasadowych pozwala na łatwiejsze dobranie odpowiedniej pozycji lameli do własnych potrzeb, gdy chcemy tylko lekko zacienić pomieszczenie lub też wpuścić do niego więcej światła.

Warto też wskazać, że ze względu na swoją budowę żaluzje mają również atrakcyjny wygląd i mogą stać się dzięki temu dekoracją całego domu jednorodzinnego.

Jak wykonać montaż żaluzji fasadowych?

Podobnie jak w przypadku rolet okiennych także montaż żaluzji fasadowych może następować na kilka sposobów. Żaluzje mogą być zamontowane:

  • Na fasadzie budynku – takie rozwiązanie jest używane wtedy, gdy budynek już istnieje, montaż przebiega wtedy łatwo i szybko.

  • We wnęce okiennej – wtedy konstrukcja żaluzji umieszczana jest przy oknie, ale może nieco je zasłaniać.

  • Nad oknem – taki montaż może być wykonany jedynie wtedy, gdy budynek jest w trakcie budowy. Wówczas kaseta żaluzji nie jest widoczna.

Jak steruje się żaluzjami fasadowymi?

Dzisiaj najczęściej montaż żaluzji fasadowych odbywa się wraz z napędem elektrycznym, który pozwala na bardzo łatwe i wygodne sterowanie całą osłoną. Można robić to również za pomocą centrali sterującej, aplikacji na telefon komórkowy.

Istnieje również możliwość ręcznego sterowania żaluzjami fasadowymi. Wtedy wewnątrz domu, przy oknie umieszcza się specjalny rodzaj elementów sterujących.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły