pompy hydrauliczne

Zasady funkcjonowania pomp jednostronnego i dwustronnego działania

Dzięki wykorzystaniu pomp ręcznych mogą działać siłowniki w układach hydraulicznych. Przykładem mogą być podnośniki wykorzystywane na magazynach czy w warsztatach samochodowych. Urządzenia te mogą być stosowane jako zasilanie główne lub awaryjne. Na rynku dostępne są pompy do siłowników hydraulicznych o działaniu jednostronnym oraz dwustronnym. Zanim zakupisz pompę do siłownika, warto najpierw zrozumieć istotę różnicy ich działania.

Jak funkcjonują pompy jednostronnego działania?

Pompa do siłownika jednostronnego działania wyposażona jest w pojedynczy tłok, którego zadaniem jest sprężanie oleju. Aby do tego doszło, w pierwszej kolejności objętość w komorze musi ulec zwiększeniu, dzięki czemu nastąpi spadek ciśnienia i zassanie oleju. Finalnie ciśnienie znów wzrośnie i dojdzie do wyparcia czynnika roboczego. Aby proces pompowania przebiegał jak najlepiej, pompa powinna się cechować dobrymi właściwościami ssącymi.

Siłowniki do pomp ręcznych składają się m.in. z zaworu spustowego, odpowietrznika oraz zbiornika. Ruch tłoka wymuszony ciśnieniem cieczy odbywa się w jednym kierunku, w przeciwieństwie do siłowników dwustronnego działania.

Pompy do siłowników jednostronnego działania działają bez zewnętrznych źródeł energii. Wykorzystywane są na przykład w wózkach widłowych na magazynach. Aby podnieść ładunek o dużej masie, wystarczy użycie niewielkiej siły.

Charakterystyka pomp dwustronnego działania

Pompy do siłowników dwustronnego działania mogą jednocześnie pompować oraz zasysać ciecz. W tym przypadku dochodzi do wzrostu ciśnienia na jednym końcu komory, a z drugiej strony następuje jego obniżenie. Siłowniki te mogą mieć tłoczysko jednostronne oraz dwustronne.

Jak zauważa ekspert z firmy Bulmach, która oferuje pompy, silniki hydrauliczne i inne elementy hydrauliki siłowej dla przemysłu: Pompy do siłowników dwustronnego działania współpracują z większą ilością urządzeń i są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie, pracach rolniczych, warsztatach samochodowych, magazynach czy w leśnictwie.

Składają się z tych samych elementów, jednak są bardziej rozbudowane. Tak samo, jak pompy do siłowników jednostronnego działania wymagają niewielkiej siły nacisku, co nie obciąża ich użytkowników.

Polecane w serwisie

Popularne artykuły