Nie da się nie zauważyć, że moda na „zdjęcia z ręki” nie przemija. Tzw. selfie wykonują sobie dzisiaj praktycznie wszyscy, ale nie każde zdobywa pochlebne opinie. Jeśli zależy nam na pozytywnych ocenach, powinniśmy poznać 3 najważniejsze zasady dotyczące tego, jak zrobić dobre selfie. My przybliżamy je dla Was.
Krótka historia selfie
Jeśli wydaje się Wam, że „fotki z ręki” to wynalazek naszych czasów – jesteście w błędzie. Pomimo, że to właśnie współcześnie selfie zyskuje na popularności, to jego pierwowzorów należy poszukiwać w wieku XIX (dokładnie był to 1893 rok). Wtedy to na pomysł uwiecznienia swojej podobizny za pomocą fotografii wpadł amerykański chemik Robert Cornelius. Z kolei pierwsze grupowe selfie datuje się na 1920 rok. Wykonała je sobie na dachu wieżowca w Nowym Jorku 5-osobowa grupa znajomych fotografów.
Dobry autoportret – czyli jaki?
Zdjęcia tego typu najczęściej możemy znaleźć na portalach społecznościowych. Nie wszystkie jednak cieszą się taką samą popularnością. Co o tym decyduje? Otóż, aby selfie zostało ocenione, jako dobre, musi przede wszystkim być wykonane w atrakcyjnej scenerii. Dlatego ich autorzy dbają o jak najciekawsze tło, na którym będą pozować. Zdjęcie powinno również być wyraźne i jak najlepiej oddawać naturalne kolory. Ostatecznie ratunkiem dla nieco rozmazanego zdjęcia może być poddanie go umiejętnej obróbce w dobrym programie graficznym. Dobre selfie to również takie, które bez problemu odda nastrój towarzyszący modelowi.
Jak zrobić dobre selfie?
Wiemy już, jakie cechy powinna posiadać dobra „fotka z ręki”. Czas na podpowiedź w jaki sposób wykonać taki autoportret. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe oświetlenie. Jeżeli zdjęcie robimy w pomieszczeniu, powinniśmy ustawić się przodem do źródła światła. Z kolei gdy wykonujemy je na zewnątrz, wówczas powinniśmy poszukać jak najbardziej zacienionego miejsca. Pamiętajmy też, aby unikać korzystania z lampy błyskowej, ponieważ tym sposobem podkreślimy wszelkie niedoskonałości naszej twarzy. Chcąc zrobić dobre selfie musimy pamiętać o odpowiednim ustawieniu aparatu. Najlepsze efekty uzyskamy wykonując ujęcie z boku bądź z góry. Trzymając aparat prosto i tuż przed twarzą spowoduje, że nasza twarz wyda się pełniejsza, a sylwetka o wiele masywniejsza. I wreszcie po trzecie nie przesadzajmy z obróbką zdjęć. Oczywistym jest, że każdy chce wyglądać na zdjęciu jak najkorzystniej. Dlatego zanim wrzucimy fotkę na swój profil społecznościowy zazwyczaj przerabiamy go w ulubionym programie graficznym. Warto jednak zadbać o to, by korekta nie spowodowała, że będziemy wyglądać zbyt sztucznie. Możemy skorzystać z opcji udoskonalenia swojej twarzy, ale pamiętajmy, że i tu przesada jest niewskazana. Nigdy nie możemy być przecież pewnymi, czy nie zobaczy nas na ulicy ktoś, kto obnaży nasze prawdziwe oblicze na forum…
Generalnie wykonanie dobrego selfie wymaga nie tylko pomysłowości. Wykonując je, musimy zwrócić uwagę na kąt padania światła oraz usunąć z drugiego planu wszelkie kompromitujące nas szczegóły. Warto też, by towarzyszył nam uśmiech, ale jak najbardziej prawdziwy.
Po pierwsze: uporządkuj i odpowiednio przygotuj tło
Zadbanie o odpowiednie tło przy selfie jest czymś zupełnie innym niż w przypadku zdjęć np. flat lay. Wątpię, by komuś chciało się w domu rozstawiać jakieś specjalne ekranowe konstrukcje. Na ogół pracujemy z tym, co mamy do dyspozycji. Możesz mieć w pokoju najpiękniejszą “fotogeniczną” białą, czy ceglaną ścianę, lecz jeśli znajduje się ona daleko od okna, to trudno jest zrobić naprawdę dobre zdjęcie telefonem bez sztucznego, fotograficznego oświetlenia. Światło jest znacznie ważniejsze niż dobre tło. W tym swoim tle przede wszystkim musisz posprzątać, usunąć to co zbędne, a potem poszukać odpowiedniego wycinka tła delikatnie obracając telefonem. Czasem wystarczy przesunąć aparat dosłownie o kilka milimetrów, by pozbyć się z tła zbędnych elementów. Zwróć uwagę na to, by z głowy nie wystawały Ci jakieś elementy tła.
Po drugie: znajdź swoje dobre kąty i odpowiednio zapozuj
Większość osób ma swój bardziej lubiany profil. Idealnie symetryczne twarze właściwie się nie zdarzają i jedna ze stron może podobać ci się odrobinę bardziej. Mało kto wygląda dobrze fotografując się bezpośrednio od przodu. Który z Twoich profili jest lepszy? Zwykle czujemy to intuicyjnie. Nosisz przedziałek? Bardzo możliwe, że Twoim lepszym profilem jest ten mniej zakryty włosami. Zrób sobie kilka ujęć – z lewej, z prawej, bardziej od przodu. Poprzyglądaj się dobrze sobie w lustrze.
Ja bardziej lubię swój lewy profil i na większości zdjęć to właśnie z tej strony się fotografuję, czy daję fotografować (np. na zdjęciach grupowych), ale od czasu do czasu specjalnie robię sobie również zdjęcie tego prawego. Najbardziej chodzi tu o nasze widzimisię.
Po piąte: obrób zdjęcie w specjalnej aplikacji
Tylko nie przesadź z obróbką! Te wszystkie klimatyczne filtry lepiej spisują się przy zdjęciach przedmiotów, czy krajobrazach. Przy obrabianiu selfie postaw na delikatność – zwiększ jasność, dodaj odrobinę kontrastu, wyciągnij szczegóły z cienia. Uważaj na nasycenie barw i balans bieli. Postaraj się uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Ja trochę zmniejszyłam ciemność w czerniach i nałożyłam bardzo delikatny filtr w aplikacji Color Story, który usunął żółtawe zabarwienie i nadał takie lekko fioletowe.