bóle w nadbrzuszu

Zrozumieć ból brzucha – IBS

Żeby walczyć z bólem brzucha skutecznie, trzeba znać jego przyczynę.

Jedną z częstszych przypadłości naszych czasów jest Irritable Bowel Syndrome ― IBS – czyli zespół jelita drażliwego. To wredna przypadłość, symulująca milion schorzeń, z których każde wydaje nam się od razu śmiertelne. Na szczęście – w nieszczęściu – jest to przypadłość, nad którą można zapanować. Jakkolwiek jej etiologia nie jest do końca poznana, objawy można rozpoznać i rozpocząć leczenie.

Zespół jelita drażliwego może przyjąć kilka postaci:

  • Postać z przewagą biegunki
  • Postać z przewagą zaparcia
  • Postać mieszana biegunkowo-zaparciowa
  • Postać nieokreślona

Wszystkim postaciom towarzyszy ból żołądka.

O tym, jak kłopotliwa to przypadłość, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli wysłuchaliście powyższego wykładu do końca i upewniliście się, że plasujecie się w grupie potencjalnych ibeesowców albo już macie w ręku diagnozę, całe spektrum objawów usiłujecie opanować co dnia. Pomocny jest na pewno lek przeciwbólowy i przeciwskurczowy, który szybko działa. Musicie mieć pewność, że zażyty przyniesie ulgę w obiecanym czasie.

Wśród przyczyn zespołu jelita drażliwego wymienia się:

– nadwrażliwość trzewną,

– zaburzenia motoryki jelit,

– zaburzenia jelitowego układu nerwowego,

– silne napięcie emocjonalne, stres,

– zaburzenia odżywiania.

bóle w nadbrzuszu

Z badań epidemiologicznych wynika, że choroba ta dotyka od 17 do 30% populacji, zaś tylko 5% pacjentów zgłasza się z jej objawami do lekarza. Rozpoznanie zespołu jelita drażliwego jest niezwykle istotne dla poprawy jakości życia, gdyż dolegliwościom fizycznym często towarzyszą negatywne skutki w sferze psychicznej utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Nie jesteś więc sam. Poszukaj w swoim otoczeniu osób, które borykają się z podobnym problemem: wszystkich was IBS zamyka w czterech ścianach, a świadomość, że nie jest się samemu może te drzwi otworzyć.

Kiedy cierpi się na zespół jelita wrażliwego warto zmienić dietę. Informacje znajdziecie tutaj.

Wierzcie lub nie, ale samo postawienie diagnozy i nazwanie rzeczy po imieniu jest początkiem końca waszej udręki. Jeśli macie sprawdzony środek na ból żołądka, trzymajcie się go. Jeśli macie dobrego lekarza, trzymajcie się go. Jeśli macie dobry powód, by walczyć o swoje zdrowie i komfort życia, trzymajcie się ich. Będzie dobrze.

 

Polecane w serwisie

Popularne artykuły