koty w upały

Zwierzaki i upały

Letnie upały są męczące nie tylko dla ludzi. Szczególnej troski i opieki wymagają także domowe zwierzęta. To one – bezbronne wobec ludzkiej głupoty i bezmyślności – często przypłacają lato życiem. Bo ktoś zamknął je na chwilę w samochodzie i poszedł do sklepu. Bo wyszedł na cały dzień do pracy i „zapomniał” o świeżej wodzie.

PAMIĘTAJ:

– Zwierzęta muszą mieć stały dostęp do wody. Jeśli wiesz, że w twojej okolicy przebywają bezdomne koty albo sąsiedzi wyjechali na kilka dni i zostawili swojemu kotu karmę na balkonie, ale nie zostawili ci klucza, żeby można było na noc wpuścić kota do jego własnego legowiska, wystaw miskę z wodą w miejscu, w którym zwierzęta najczęściej się chłodzą: na klatce schodowej, pod drzewem, przy śmietniku. I sprawdzaj czy nie trzeba jej uzupełniać.

kot gorąco

– Pozwól zwierzakom na nietypowe zachowania. Niech chłodzą się w wybranych przez siebie miejscach: za kanapą, na półce z książkami, na podłodze w sypialni, w wannie, w kranie, w przeciągu na balkonowym winklu – niech same znajdą sobie miejsce i leżą na dowolnie wybranym boku. Psom i kotom jest w upał naprawdę niekomfortowo: włóż na siebie futro i posiedź w samochodzie abo siądź do kompa – odechce ci się wszystkiego.

– Nie karm na siłę. Organizm zwierzęcia działa w upały tak samo jak twój. Przyjdzie wieczór, schłodzi się – zwierz nadrobi jedzeniową przerwę.

– Włącz wiatrak-wentylator. Niech kot i pies także się ochłodzą. Niech podstawiają kudłate głowy, kłapciate uszy, nastroszone ogony pod nadmuch. Byle nie za dużo, żeby nie złapały zapalenia ucha – to działa tak samo, jak wystawianie głowy przez okno podczas jazdy samochodem.

jak traktować zwierzęta w upał

– W czasie upałów, gdy widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie, które cierpi od gorąca, wydaje się, że mamy prawo wybić szybę, by mu ulżyć. Powinniśmy jednak najpierw poszukać właściciela lub spróbować wybić szybę pod nadzorem policji. Jednak funkcjonuje tutaj stan wyższej konieczności. Działamy wtedy z zamiarem uratowania zwierzęcia, a nie zniszczenia szyby. Zwierzę jest otoczone opieką prawną i należy mu się humanitarne traktowanie – wyjaśnia adwokat Krzysztof Budnik.

Czytaj więcej: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3927965,pies-w-rozgrzanym-samochodzie-czy-mozna-wybic-szybe-filmy,id,t.html?cookie=1

Polecane w serwisie

Popularne artykuły