Ford Ka to twój nowy samochód? Na forum odpowiedzą na twoje pytania

Ford Ka+

Fot. Ford / Ford Ka

Jeszcze kilka lat temu, kiedyś ktoś przymierzał się do kupna nowego czy też używanego samochodu, stawał przed nie lada problemem. Który rocznik wybrać? Czy pojazd dużo pali w mieście? Co z częściami zamiennymi? Teraz jest na szczęście o wiele łatwiej, bo wystarczy wejść na odpowiednie forum, by poznać odpowiedź na nurtujące nas pytania. Tak jak wtedy, kiedy Ford Ka będzie naszym kolejnym samochodem i potrzebujemy porady przed jego zakupem. Co powinniśmy wiedzieć?

Trudno w to uwierzyć, ale jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów w portfolio Forda, ma już ponad 20 lat. Mówimy więc o „staruszku”, który jest już pełnoletni, ale dalej potrafi zachwycać i nieco szokować tych, którzy nie są przyzwyczajeni do tak nowoczesnej formy. Tak, pierwszy Ford Ka zjechał z linii produkcyjnej jeszcze w 1996 roku i przez długi okres czasu był jednym z najczęściej widywanych pojazdów na polskich drogach. Jaka jest historia tego samochodu i czy dalej na forum internetowym znajdziemy pasjonatów tego pojazdu?

Ford Ka forum – tam znajdziesz odpowiedzi

Istnieje takie powiedzenie – nie ma głupich pytań. I należy się z nim zgodzić, bo przecież dla jednej osoby coś może być oczywiste, a druga może o tym nie mieć zupełnie pojęcia. Często tak właśnie bywa w przypadku samochodów, które z roku na rok są coraz bardziej skomplikowane pod względem swojej budowy. Dlatego przed samym zakupem pojazdu, dobrze prześledzić forum internetowe, które poświęcone jest interesującemu nas modelowi samochodu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google frazę np. Ford Ka forum, a następnie przeczytać wątki, które znajdują się na konkretnej platformie.

Oczywiście nie każde forum internetowe będzie wypełnione wartościowymi treściami, ale z całą pewność przeczytane tam informacje mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Można tam natrafić na banalne pytania, jak np. jak zmienić żarówkę w samochodzie, a skończywszy na o wiele bardziej zaawansowanych, czyli chociażby np. jak podłączyć elektronikę. Wśród tych wszystkich zapytań można znaleźć kilka „perełek”, które sprawią, że podejmiemy decyzję czy faktycznie interesuje nas zakup konkretnego modelu samochodu. Skoro już jesteśmy przy modelu Ford Ka, warto poznać jego historię, bo to jeden z tych pojazdów, obok którego trudno przejść obojętnie.

Bryła, która przyciąga wzrok

I choć po raz pierwszy na drogi Ford Ka wyjechał w 1996 roku, czyli dokładnie 23 lata temu, to już w 1994 roku zaczynał wzbudzać niemałą sensację. Wtedy zdecydowano się bowiem na zaprezentowanie prototypu, który zupełnie nie pasował do tego, co w swoim katalogu miał Ford. Mówimy tutaj przecież o firmie z bardzo bogatymi tradycjami motoryzacyjnymi. Firmie, która przyczyniła się do tego, by w ogóle na świecie pojawiły się samochody i która dała swoim klientom tak kultowe model, jak Mustang, Capri czy z nowszych modeli Mondeo lub Focus. Tymczasem firma zaprezentowała prototyp pojazdu, który mógł się kojarzyć z… żabą.

Ford Ka+

Fot. Ford / Ford Ka+

I w żaden sposób nie jest to ujma dla Forda Ka. Faktycznie, kiedy samochód zjechał z linii montażowej i zaczął pojawiać się na ulicach, skojarzenia były dość jednoznaczne. Wszystko przez mocno opływową bryłę karoserii, która została obniżona, a w zestawieniu z bardzo wąskim grilem oraz podłużnymi światłami, z przodu samochód przypominał płaza. Ford zdecydował się na tak radykalną zmianę wizerunku za pomocą tego modelu, że wiele osób przecierało oczy ze zdumienia. Jednak w tym szaleństwie była metoda i teraz po latach od premiery trzeba przyznać, że ta metoda sprawdziła się w 100 procentach.

Owalna stylistyka

Ford Ka wyróżniał się na wielu polach, ale pierwsze, co rzucało się w oczy i to nawet człowiekowi, który na samochodach się nie znał, to jego owalna sylwetka. Samochód pełne był wszelkiego rodzaju zaokrągleń, które widoczne były nie tylko na karoserii, ale także i we wnętrzu, czyli na desce rozdzielczej. Wszystkie jej elementy miały motyw przewodni, który najłatwiej opisać jednym słowem – krzywizna. Zegary, tapicerka i częściowo nawet siedzenia. To wszystko było jednak ze sobą zaskakująco spójne i po chwili sprawiało, że w samochodzie człowiek czuł się po prostu… swobodnie.

W Fordzie Ka nie było jednak tyle przestrzeni, ile można by sobie życzyć. Nie do tego był też zaprojektowany, bo model miał służyć jako pojazd typowo miejski. Każda jego kolejna iteracja tylko ten zamysł potwierdzała i sprawiała, że sam model ewoluował i przybierał coraz spokojniejsze i bardziej „stonowane” kształty. W teorii, pierwszy Ford Ka, mógł pomieścić do czterech osób, choć te siedzące z tyłu mogły odczuwać lekki dyskomfort. Mówimy przecież o pojeździe trzydrzwiowym, więc pasażerowie wsiadający na tył już na samym początku mieli „pod górkę”. Z początku w Fordzie Ka mógł też przeszkadzać stosunkowo niewielki bagażnik, bo w pierwszym modelach miał on pojemność 185l. Jednak, kiedy tylko złożyło się tyle siedzenia, nagle dostawało się ogromną przestrzeń 725l. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że samochód nadawał się dla par, które dopiero co wchodziły w dorosłe życie. I oczywiście mieszkały w mieście.

Silnik w Ford Ka

Przez pierwsze lata produkcji, model wyposażony był tylko w jeden rodzaj silnika o pojemności 1299 centymetrów sześciennych. Jego moc wynosiła 50 lub 60 koni mechanicznych w zależności od tego, którą wersję się wybrało. W zestawieniu z masą oraz wymiarami samochodu, nie było jednak zbyt wielkich powodów do narzekań, ale klienci woleli mieć jednak jakiś wybór. Dlatego po kilku latach pojawiły się samochody z mocniejszymi jednostkami, czyli 1.6. Te jednak pojawiały się w modelach o oznaczeniach Ford SportKa oraz Ford StreetKa.

Dalej trzeba jednak pamiętać, że Ford Ka stworzony był do jazdy miejskiej, czyli takiej, gdzie nie prędkość był najważniejsza, a „zrywność”. Ta na szczęście stała na odpowiednim poziomie, więc korzystając z samochodu w miejskiej dżungli, kierowcy nie musieli obawiać się tego, że ktoś będzie na nich non stop trąbił na światłach. Kolejnym plusem była oczywiście wielkość samego samochodu, która sprawiała, że dawało się nim łatwiej zaparkować. Ze względu na swoją owalną i odważną stylistkę, Ford Ka kojarzył się głównie z samochodem „dla kobiet”, co jednak nie oznaczało, że mężczyźni nie wybierali go, jako swojego głównego pojazdu.

Ford Ka+

Fot. Ford / Ford Ka+

Czy Ford Ka sprawiał kłopoty?

Oczywiście, że tak, bo to przecież samochód i nie ma możliwości, żeby z czasem jego eksploatacji, nic się nie zepsuło lub nie wymagało wymiany. Na forum Ford Ka znajdziemy tematy, które poruszają w szczególności samo nadwozie pojazdu. Pierwsze modele dość łatwo ulegały korozji, więc jeżeli decydujemy się na zakup starszego samochodu, warto to dokładnie sprawdzić. Dobrze też wiedzieć, czy samochód był garażowany, bo to oczywiście znacząco wpływało na to, w jakim stanie jest jego karoseria.

Wcześniejsze modele (czyli te sprzed 2003 roku), miały także problemy z zawieszeniem, a konkretniej z wahaczami. Te dość często wymagały wymiany, ale trzeba też wziąć pod uwagę stan dróg, po który poruszał się samochód. W Polsce dość łatwo wpaść „w dziurę”, która sprawi, że kierowca poczuje wszystkie plomby w zębach. To oczywiście wpływało też na podwozie pojazdu, ale części zamienne są tanie i jeszcze dość łatwo dostępne. Oczywiście najlepiej przy zakupie Forda Ka wybierać nowsze modele, ale nie zawsze jest przecież taka możliwość. Przed zakupem warto więc wybrać się na stację diagnostyczną by sprawdzić, czy wszystko z podwoziem jest w należytym stanie.

Nowy Ford Ka

Nowa generacja Forda Ka to już zupełnie inny samochód, niż ten, który opuszczał fabryki producenta w połowie lat dziewięćdziesiątych. Samochód dalej jednak charakteryzuje się wyjątkową sylwetką, ale o wiele nowocześniejszą i nie wywołującą skojarzeń z płazami. To kompaktowy pojazd, który idealnie nadaje się do miasta, a jednocześnie ma wszystkie potrzebne udogodnienia, które przydają się w codziennym życiu. To ergonomiczny oraz nowoczesny pojazd, który sprawia, że podróż po zakupy czy do kina zmienia się w przygodę. Cieszy to, że firma nie porzuciła jednego ze swoich ciekawszych projektów, ale pozwoliła mu ewoluować i dorastać. Bo z nowego Forda Ka wyrosła prawdziwa królowa szos, która zupełnie nie przypomina żaby.

Dodaj komentarz